Tech hvg.hu 2019. október. 29. 21:44

Ma 50 éve, hogy elindult az internet – egy értelmetlen üzenettel

Ötven évvel korábban, 1969-ben sikerült először szöveges üzenetet továbbítani egy számítógépről egy másikra. Értelme mondjuk nem volt, de fontos mérföldkövet jelentett.

A ma ismert internet 50 ével korábban, születésének évében még csak néhány hálózatra kapcsolt számítógépet jelentett – ezt valószínűleg mindenki ismeri, ahogy azt is, hogy az internet ősét Arpanetnek nevezték, a technológia pedig óriási szerepet játszott a ma ismert világháló kialakításában.

Azt viszont már jóval kevesebben ismerik, mi volt az a pont, amely az internetes kommunikációt útnak indította, és ezzel új kort hozott a számítástechnikában. Erről ír most a CNet, amely szerint 1969. október 29-én lényegében egy értelmetlen üzenet továbbítása és fogadása volt az a bizonyos pillanat, amikortól az internet létezését értjük.

Az üzenet mindössze két betűből állt: "LO", de 500 kilométerről arrébb, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) SDS Sigma 7-es gépéről érkezett a Stanford Kutatási Intézet (Stanford Research Institute, SRI) SDS 940-es számítógépére. A szöveget Charley Kline operátor küldte, aki eredetileg a "Login", vagyis bejelentkezés szócskát szerette volna begépelni, ám a rendszer az első két karakter után lefagyott.

A szöveg azonban átért, több mint 500 kilométert tett meg, és a San Franciscóhoz közeli Menlo Parkba érve megjelent a képernyőn. Ez volt az első online üzenetváltás az ősinterneten, vagyis az amerikai védelmi minisztérium alá tartozó rendszeren, az Arpaneten. Az 1969. október 29-i szövegküldésről és fogadásról később hivatalos feljegyzés készült. A hálózatbat kapcsolt csomópontok száma ezután gyors növekedésnek indult: 1977-re száz ilyen közt volt kapcsolat, 1989-re százezren, a '90-es évek elejére pedig egymillióan kapcsolódtak rá.

Az első magyarországi .hu-ra végződő internetcím az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézet weboldala, a sztaki.hu volt. Utóbbi 1991. október 15-én hajnali 2 órakor jött létre. Ekkor ünnepeljük a magyar internetezés napját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.