Továbbra is csak találgatni lehet, mi az a gélszerű anyag, amire július végén bukkant a kínai holdjáró, messziről viszont már sikerült lefotózni.
Nemrég egy nagyon különös felfedezést tett a kínai holdjáró, a Jade Nyúl 2, ami azóta is izgalomban tartja a csillagászokat. A szerkezetet már épp alvó üzemmódba akarták kapcsolni a kínai tudósok, amikor egy szokatlan színű, gélhez hasonló állagú anyagra lettek figyelmesek az egyik kráternél.
A felfedezést még július 28-án tette a gép, de csak nemrég hozták nyilvánosságra. Hogy mi lehet az, nem tudni, a tudósok viszont azt sejtik, olvadt üveg lehet, ami a meteorok becsapódása után keletkezhetett. A szakemberek mindenesetre most közzétettek néhány új fotót az anyagról és annak környezetéről.
Az anyag vizsgálatát nehezíti, hogy a kráter túl mély ahhoz, hogy a holdjáró ki tudjon belőle hajtani. Már ahhoz is a széléig kellett elmerészkedni, hogy az infravörös spektrométerrel meg tudják vizsgálni. Szerencsére az ügyes manőverezésnek köszönhetően sikerült, a visszavert fényből pedig megpróbálják kitalálni, mi lehet a titokzatos anyag kémiai összetétele.
A kutatók az idő alatt igyekeznek megtalálni a választ, amíg a Jade Nyúl 2 a kötelező "pihenőidejét" tölti. A tudósok úgy vélik, sikeres volt az "észlelésük", a megfigyelés eredményét azonban még nem közölték.
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.