A Jáde Nyúl 2 (Yutu-2) elnevezésű kínai holdjáró már 271 métert tett meg az égitest távoli oldalán, hogy tudományos felfedezéseket tegyen az ismeretlen területen.
A jelek szerint nemcsak célba juttatni sikerült a kínaiaknak a Jáde Nyúl 2 névre keresztelt holdjárót, de a szerkezet jól is érzi magát a Hold Földről nem látható oldalán. Az eszköz a kínai tudósok szerint már 271 métert tett meg a leszállási helyétől – vagyis több mint 100 métert a legutóbbi, áprilisi "mérés" óta. Most azonban egy kis pihenés következik: a Kínai Nemzeti Űrügynökség közlése szerint ugyanis a holdjáró a Csang'o-4 űrszonda leszállóegységével együtt a Hold éjszakai idejére alvó üzemmódba kapcsolt szerdán.
A Csang'o-4 űrszonda januárban landolt a Kármán Tódor magyar-amerikai fizikusról, repülőmérnökről elnevezett 180 kilométer széles Von Karman-kráterben és útnak indította a Jáde Nyúl 2 (Yutu-2) elnevezésű holdjárót. Ez a kráter a 2300 kilométer széles Déli-sark-Aitken-medencében fekszik a Hold távoli oldalán.
[Íme a képek a Hold azon oldaláról, amit a Földről sosem látunk]
A Holdon egy nap 14 földi nap hosszúságú, ugyanígy az éjszaka is. A Csang'o-4 a napenergia hiánya miatt vált alvó módba az éjszakák alatt.
A leszállóegység és a holdjáró tudományos műszerei remekül működtek a Holdon a nappal során, egy tudományos adatmennyiséget már leküldött a szonda a Földre elemzésre.
A Jáde Nyúl 2 élettartamát egyébként eredetileg három hónaposra tervezték, de a jelek szerint jól érzi magát a Hold felszínén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.