Tech hvg.hu 2019. szeptember. 26. 09:33

Mintha Ray-Ban lenne, olyan lehet a Facebook szemüvege

Nem bízza a véletlenre a Facebook, hogy ne csak sokat tudjon, de dizájnos is legyen okosszemüvege: a Ray-Ban szemüvegek gyártójával szeretne együttműködni.

Bár mostanában nem hallani túl sokat ilyen irányú erőfeszítéseiről, a Facebook messze nem adta fel azt a tervét, hogy AR- (kiterjesztett valóság-) alapú okosszemüveget fejlesszen. A termék megtervezéséhez – számolt be a CNBC – az olasz Luxottica szemüveg-gyártó cég segítéségét kéri. Ha ez a név nem is mond túl sokat, mindjárt képben leszünk, ha tudjuk, hogy olyan márkák fűződnek a nevéhez, mint a Ray-Ban vagy az Oakley.

A fejlesztés alatt álló szemüveg belső kódneve Orion, és a Facebook elképzelése szerint akár az okostelefont is helyettesíthetné. Hívásokat lehetne vele kezdeményezni, információkat tudna megjeleníteni egy kis kijelzőn, és akár élőben streamelhetné vele a felhasználó barátai közösségi oldalas aktivitásait.

Facebook

A szemüveget a washingtoni Redmondban lévő Facebook Reality Labsben fejlesztik, és több száz alkalmazott dolgozik rajta. Egyelőre még gondot jelent, hogy olyan méretűvé alakítsák az eszközt, ami vonzó lehet a felhasználók számára. A Facebook egyébként mesterséges intelligencia alapú hangsegédet is fejleszt, ami felhasználói bemenetként szolgálhatna az eszköz számára. Sőt egy olyan, Agios kódnevű eszközzel is kísérleteznek, ami mozgásérzékelőn keresztül adhatna információkat a szemüvegnek. Állítólag Mark Zuckerberg szívügyének tekinti a szemüveget, és kiemelt prioritással kezeli.

A dizájnos AR-szemüvegre azért egy darabig még várni kell, a legoptimistább jóslatok szerint is csak 2023-ban jelenhet meg.

Ha értesülni szeretne a Facebook újításairól, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.