A Juno űrszonda olyan képet készített a Jupiterről, amin az óriásbolygó egy különleges pillanatban látható, mintha egy fekete lyuk nőtt volna rajta. A jelenségnek az Ió holdhoz van köze.
Gyorsan terjedni kezdett az interneten az az újabb Jupiter-fotó, amin az óriásbolygó mellett a felületére “nőtt” furcsa, fekete folt is látható – számolt be róla a Gizmodo, amely gyorsan tisztázta a helyzetet: a jelenségnek nem a fekete lyukakhoz, hanem a planéta közelében lévő Ióhoz van köze.
Az Ió a Jupiter egyik legnagyobb holdja, amit több száz évvel korábban fedezett fel a csillagász és fizikus Galileo Galilei. Az Ió rendkívül érdekes égitest: mérete nagyjából megegyezik a Föld holdjáéval, ám annál sokkal zordabb környezetű, mivel a felszínén rengeteg vulkán található.
Az Iót jó ideje tanulmányozzák már a szakemberek, most pedig azért került ismét a figyelmükbe, mert az égitest néhány napja nagyon látványos jelenséget okozott: a Nap elé kerülve az árnyékát a Jupiterre “vetítette”, amely így olyan látszatot keltett, mintha kilyukadt volna.
Ilyesmiről persze nincs szó, a folt nem más, mint az Ió árnyéka. A különleges napfogyatkozás pillanatát (amelyhez hasonlót nem igazán láthatott még az emberiség) az óriásbolygó közelében állomásozó Juno űrszonda és kamerája rögzítette. A szerkezet a bolygó felszínétől mintegy 8000 kilométeres távolságban repült, amikor a fotót elkészítette.
A Juno több alkalommal továbbított már képeket a Jupiter közelében végzett munkájáról, így pedig a bolygóról és a felszínén tapasztalhatókról. A szonda 2016 óta dolgozik odakint, és remélhetőleg még egy darabig nem tér haza. Máskülönben lemaradunk az ilyen eseményekről.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.