A kutatók szerint a valaha mért öt legmelegebb augusztus az elmúlt öt évben volt.
Az egész bolygót illetően a június-augusztusi időszak a második legmelegebb volt az elmúlt 140 évben, csakúgy mint az augusztus hónap – közölte az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal hétfőn.
Augusztusban a föld- és az óceánfelszíni átlaghőmérséklet elérte a 16,52 Celsius-fokot, ami 0,92-vel volt több, mint a XX. századi 15,6 fokos átlaghőmérséklet – olvasható a hivatal honlapaján közzétett globális klímajelentésben.
[Van az a pénz: kiszámolták, mennyiből lehetne megmenteni a Földet a klímaváltozástól]
A NOAA kutatói felhívták a figyelmet arra, hogy a feljegyzések 1880-as kezdete óta globálisan az öt legmelegebb augusztust az elmúlt öt évben mérték. Az év nyolcadik hónapja csupán 2016-ban volt melegebb, 0,06 fokkal.
Az északi féltekén idén a legmelegebb nyarat jegyezték fel, ugyanolyan meleg volt, mint az eddigi rekordot tartó 2016 nyarán. Ráadásul idén már villámlott az Északi-sarkkör közelében, és ez sokkal nagyobb baj, mint gondolnánk.
[Hivatalos: a valaha mért legmelegebb hónap volt 2019 júliusa]
A jelentésből kiderül, hogy az északi-sarki tengeri jég kiterjedése 30,1 százalékkal volt kisebb az 1981–2011 közötti átlagnál, és 2012 óta a legkisebb kiterjedést mérték. A déli-sarki tengeri jég kiterjedése 1,8 százalékkal volt kisebb az átlagnál, és idén mérték a térségben az ötödik legkisebb tengeri jég kiterjedést augusztusban. Az óceánok felszínének globális átlaghőmérséklete minden idők legmelegebbje volt.
De volt szemmel látható jele is annak, hogy nyakunkon a klímakatasztrófa: a felmelegedés új szigetet teremtett Norvégiában, felfedeztek öt ismeretlen szigetet Oroszországban, emellett pedig elkészült a világot azonnal körbejáró fotó, amely egy dán klímakutató szánhúzó kutyáit ábrázolja, miközben az állatok térdig gázolnak a vízben.
Ha érdeklik a klímaváltozással kapcsolatos legfrissebb hírek, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.