Az amerikai űrhivatal szakembereinek fogalma sem volt, hol fog belépni a Föld légterébe egy felénk száguldó aszteroida. Nem az első ilyen eset.
Július 22-én a karibi térség fölött bolygónk légterébe lépett és megsemmisült a 2019 MO nevezetű aszteroida. A probléma, hogy a NASA-nak fogalma sem volt arról, hol fog becsapódni – számol be a brit Express.
Az amerikai kormány űrügynöksége állítása szerint először akkor szúrta ki az aszteroidát, amikor az 500 ezer kilométerre volt a Földtől, ami valamivel több mint amennyire a Hold van a bolygónktól (384 400 km).
Ez nagyjából olyan, mint egy szúnyogot kiszúrni 500 kilométerről
– kommentált Davide Farnocchia, a NASA specialistája.
Ezek az aszteroidák állítása szerint jóval kisebbek annál, mint amiket keresni szoktak és mivel úgysem jutnak át a földi atmoszférán, ezért károkat sem tudnak okozni. A NASA közlése szerint becsapódó testet fél óra alatt csak négyszer sikerült megpillantaniuk, ami egyszerűen túl kevés információ volt ahhoz, hogy meg tudják határozni az aszteroida pontosan milyen irányból jött és merre tart.
Hogy az eset nem egyedülálló, jól mutatja az, hogy alig három nappal később egy futballpálya méretű aszteroida becsapódását vett észre későn az EU űrügynöksége (ESA). Ráadásul, amikor először felfedezték a 2019 OK nevezetű testet, úgy gondolták, nem fogja keresztezni a Föld pályáját. Végül akkor szúrták ki ismét, amikor már csak 65 ezer kilométerre volt a bolygótól.
A jövő héten egyébként egy újabb aszteroida suhan el a Föld mellett. Reméljük, tényleg mellette. Ha értesülni szeretne az esetről, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.