Tech hvg.hu 2019. augusztus. 05. 11:33

Félelmetes: Eltörpül a hirosimai atombomba ereje a maiakéhoz képest

74 év telt el azóta, hogy Hirosimára és Nagaszakira atombombát dobott az Egyesült Államok, és az erejük azóta csak pusztítóbb lett.

Augusztus 6-án lesz annak az (igen szomorú) évfordulója, hogy a világon először vetették be háború helyzetben az atombombát. Hirosimára délelőtt 8 óra 15 perckor dobták le a "Little Boy" nevű szerkezetet, ami végleg megváltoztatta a történelem és a második világháború még hátralévő részének menetét. Három nappal később, augusztus 9-én az Egyesült Államokra Nagaszakinál is ugyanígy "járt el".

[62 sosem látott, titkos videó került fel a YouTube-ra az USA kísérleti atomrobbantásairól]

Bár szerencsére azóta sem vetettek be egyetlen ilyen fegyvert sem háborús helyzetben, a nagyhatalmak gőzerővel dolgoztak az egyre pusztítóbb erejű atombombák fejlesztésén. Észak-Korea például egy olyan erős bombát robbantott még 2017 szeptemberében, hogy összeomlott miatta egy 2200 méteres hegy. De az Egyesült Államok sem tétlenkedett: a hirosimainál 1000x erősebb bomba robbantásáról készítettek videót. (Az Egyesült Államok kísérleteit egyébként ritka fotókon is végig lehet követni.)

A hirosimai atombomba felrobantásának évfordulója alkalmából a Statista készített egy egyszerű, ám igen látványos infografikát arról, hogy hogyan változott az atombombák erőssége 1945 óta.

Infographic: Nuclear weapons in 1945 and 2018 in comparison | Statista You will find more infographics at Statista

Reméljük, soha nem kerül sor arra, hogy ezeket bevessék.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.