Tech hvg.hu 2019. július. 29. 13:03

Megúszta a börtönt az informatikus, aki 3028 forintból állította meg WannaCry zsarolóvírust

Két éven át tartó tárgyalássorozat után szabadon távozhatott a bíróságról Marcus Hutchins, a szakember, aki megállította minden idők egyik legnagyobb kibertámadását. A férfit egy malware megalkotásával vádolták meg, végül vádalku született.

Marcus Hutchins nevét két éve ismerhette meg a világ, és nem is akárhogyan. Már javában tombolt a világ eddigi legnagyobb kibertámadása, a WannaCry, amikor az informatikus mindössze 3028 forintból, véletlenül megcsinálta a zsarolóvírus lekapcsológombját. A fiatal szakember történetét mi is megírtuk.

Csakhogy az ügye nem várt fordulatot vett: Hutchins a Las Vegasban rendezett Black Hat és Def Con kiberbiztonsági konferenciákon vett részt még 2017-ben, amikor a város repülőtéren letartóztatták. Kiderült ugyanis, hogy a vád szerint a férfi segített megalkotni és terjeszteni a 2014 júliusa és 2015 júliusa között igen aktív Kronos banki trójai vírust, amely adatlopásra specializálódott.

Összesen 10 különböző dologgal vádolta meg őt a hatóság, amiben ha bűnösnek találták volna, 10 év börtönre és több százezer dollár kártérítésre ítélték volna. Hutchins viszont megúszta a börtönt, áprilisban ugyanis elfogadta a vádalkut: a 10 vádpontból kettőt beismert, így a másik nyolcat ejtették ellene. Az ítélet után a Twitteren mondott köszönetet követőinek, az ügyvédeinek és a bírónak is – számolt be róla a Gizmodo.

Az ítéletet most hirdette ki a bíróság: végül nem ítélték börtönre, egy éven át azonban egy törvényi képveiselő fogja felügyelni őt.

A férfi a bíróságon úgy nyilatkozott, megbánta a tetteit, amit egyébként fiatalon követett el, azóta pedig a tudását a felhasználók adatainak védelmére fordította.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.