Túl sok gyakorlati értelme nincs a „mi lett volna, ha…” kérdésnek, azonban időnként izgalmas eljátszani a gondolattal, hogyan alakulhattak volna a dolgok, ha más irányba fordulnak. Például ha az Androidot ma nem a Google, hanem a Microsoft jegyezné.
Bill Gates nemrégiben bevallotta, hogy élete legnagyobb baklövésének tartja, hogy lecsúsztak az Androidról, és nem a Microsoft teremtette meg azt, amivé mára ez a mobil operációs rendszer vált. A ZDNet ennek kapcsán azt elemezte, hogy miért nem történt meg ez – az egyébként logikusnak tűnő – lépés, illetve eljátszott a gondolattal: mi lett volna, ha Gates nem hibázik, és az Android (vagy valami nagyon hasonló rendszer) neve mellett ma a Microsoftot emlegetnék.
Sok szakértő véleménye szerint a legnagyobb problémát az jelentette, hogy a Microsoft nem tudott elvonatkoztatni PC-s tapasztalataitól, és az okostelefont az asztali számítógép kicsinyített verziójának látta. Ez persze érthető, de egyúttal azt is magával hozta, hogy egy érintéseken alapuló új felhasználói felület, az alkalmazások újszerű használatának kidolgozása idegen volt számára.
Bár az iPhone indításakor csak 500 alkalmazás állt rendelkezésre (mialatt a Microsoftnak akkor már 18 ezer appja volt a Windows Mobile számára), az igazi áttörést az iOS-es és androidos alkalmazás-áruházak hozták meg, ahonnan igen egyszerű volt appokat letölteni.
De ami még ennél is fontosabb, az abból adódott, hogy a Microsoft nem tudta átlépni a saját árnyékát, pontosabban megváltoztatni a nyílt forráskóddal szembeni ellenérzését, gyanakvását. Viszont épp az Android nyílt természete tette lehetővé, hogy a készülékgyártók szívesen tegyék a magukévá, itt-ott módosítgatva rajta. Miután nem voltak magas licencdíjak, a telefonok olcsóbbak lehettek, rengeteg felhasználóhoz eljuthattak, és kevésbé volt kockázatos a kísérletezgetés.
Amikor az Androiddal szemben többek is elvesztették a piaci részesedésüket, csökkenteni kezdték a licencdíjakat, csakhogy akkor már késő volt. (Egyébként hogy mennyire elterjedt ez a koncepció, arra jó példa, hogy később maga a Microsoft is ingyen frissítést kínált a Windows 10-re.) Végül egyetlen tömegpiaci mobil operációs rendszer számára maradt hely a piacon – az Apple akkorra már kisajátította a prémium szegmenst.
A „mi lett volna, ha…” kérdésre is kereste a választ a ZDNet. Szerinte kisebb lett volna a Google, és nagyobb a Microsoft. S ha így alakul, akkor talán a redmondiak sosem fordulnak a felhő felé (ami ma bevételük nagyobb részét hozza), és talán a Google hamarabb tette volna ezt. Ami az egyes felhasználókat illeti, a ZDNet arra emlékeztet, hogy a Google androidos profitja az operációs rendszerhez kapcsolódó szolgáltatásokból (térkép, levelezés keresés) származik, és a felhasználóknak bizony fel kellett adni privátszférájuk egy részét a szolgáltatásokhoz való hozzáférés érdekében. Vajon létrehozott volna a Microsoft valamit, ami olyan sikeres, mint az Android, hasonló taktika nélkül? Talán, ha az okostelefont eszköznek használta volna több fizetős szolgáltatás értékesítéséhez, valahogy úgy, ahogyan azt ma a Windowsnál teszi.
Ha tudni szeretne Microsoft és az Android újdonságairól, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.