Megváltoztatta a Microsoft a CERN akadémiai státusát, egyúttal zsebbevágóan felemelte licencdíjait. Érthető, ha a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriuma be akarja bizonyítani, nincs szüksége a redmondi óriás szoftvereire.
A CERN (az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet) a világ egyik legismertebb laboratóriuma szakít egy közel két évtizedes partnerével, a Microsofttal. Történik mindez azért, mert a redmondi óriás felülvizsgálta és megváltoztatta a CERN akadémiai státusát, és hétköznapi felhasználói licencet kínál neki. Korábban, az akadémiai besorolás miatt a CERN speciális árakon és feltételekkel tudta használni a Microsoft szoftvereit és szolgáltatásait, azonban a márciusi szerződésmegújítás során kiderült, a jövőben az eddigiek tízszeresére emelkednének a laboratórium költségei.
Az intézmény úgy ítélte meg, nem tudja vállalni a többletköltségeket, különös tekintettel arra, hogy számos partnerrel működik együtt, és ha ezek is a hagyományos üzleti modellt használnák a CERN-nel szemben, akkor ellehetetlenítenék a kutatási szervezetet.
Már korábban is sejthettek valamit, hiszen jó pár hónapja már, hogy elindította a CERN a Microsoft Alternatives (MAIt) nevű projektet, amelynek a célja, hogy nyílt forráskódú alternatívákat találjon a mostani „fizetős” megoldások helyett. Többéves projektről van szó, amelynek az a célja, hogy a nyílt forráskódú megoldásokkal is a megszokott szolgáltatási színvonalat tudják produkálni, viszont elkerüljék a mostanihoz hasonló csapdahelyzeteket és a külső fél ellenőrzését.
A szervezet először az e-mail-szolgáltatását telepíti át, mielőtt szélesebb migrációra kerülne sor. A Skype for Business szolgáltatás kiváltását is tesztelni fogják. Összességében azért nagy pofon lehet a Microsoftnak egy ilyen kaliberű és presztízsű intézmény nyílt forráskódra történő átállása.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.