Az olvadó talajból Szibériában is értékes leletek bukkanhatnak elő, most például egy 40 ezer évvel ezelőtt élt farkas feje. A Jakutföldön talált ragadozó feje hihetetlenül jó állapotban maradt fenn.
Az állandóan fagyos szibériai talaj is tele van "kincsekkel", amit mi sem bizonyít jobban, mint egy mostani felfedezés: mamutagyar után kutató helyiek egy 40 ezer éves, feltehetően levágott farkasfejet találtak.
A Jakutföldön, a Tirekhtyakh folyó partján talált fej valószínűleg azért is került elő, mert a klímaváltozás miatt már ezeken a területeken is egyre jobban érzékelhető az olvadás.
A pórul járt ragadozó feje körülbelül 40 centiméteres, ami azonban ennél is fontosabb, hogy kitűnő állapotban maradt meg. A farkasfejet vizsgáló Albert Protopopov paleontológus szerint a lelet gyakorlatilag tudományos szenzáció.
A 41,5 centiméter hosszú fej mérete nagyjából egy mostani farkas testmérete felének felel meg.
A pleisztocén korból származó maradvány a megtalálóinak hála jutott a Jakut Tudományos Akadémia mamutkutató intézetébe, ahol most különféle vizsgálatokat végeznek rajta, többek közt a koponyájáról.
A Trust My Sience című francia tudományos hírportál szerint a tudósok megállapították, hogy felnőtt farkasról van szó, 2-4 éves lehetett, amikor elpusztult. A fejben sértetlen az agy, valamint minden foga megmaradt" - hangsúlyozta a közlemény, amely "szenzációs" felfedezést emleget. A szövet és szőrzet szintén ép. "Ez az első alkalom, hogy pleisztocén korabeli farkast találtunk épen megmaradt szövetekkel" - hangsúlyozta Albert Protopopov, a Jakutföldi Tudományos Akadémia munkatársa a közlemény szerint.
Érdekesség, hogy a térségben korábban megfagyott farkaskölykökre bukkantak, azok azonban nem voltak ilyen jó állapotban, mint a most megtalált fej.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.