Tech MTI / hvg.hu 2019. június. 08. 08:03

A Microsoft titokban törölte a 100 ezer ember arcáról 10 millió fotót tartalmazó adatbázisát

A Microsoft amerikai információtechnológiai óriásvállalat titokban törölte az egyik adatbázisát, amely több mint 10 millió képet tartalmazott mintegy 100 ezer személyről. A Financial Times értesülését a Microsoft megerősítette.

A Microsoft Celebnek is hívott adatbázist – melyet egy angol nyelvű tanulmányban korábban részletesen is bemutatott a Microsoft – az internetről gyűjtötték össze keresőmotorok segítségével. Olyan fotókat használtak, melyek Creativ Commons licenc tudományos kutatások számára teszi lehetővé a képek és videók szabad használatát.

Az MS Celeb volt a világon a legnagyobb arcfelismerő adatbázis, melynek képeit a tulajdonosok tudta nélkül gyűjtötték össze. Az adatbázist elsősorban arcfelismerő rendszerek fejlesztéséhez használták világszerte. Sokan a népszerű "melyik sztárra hasonlítok?" jellegű webalkalmazásokban találkozhattak vele. (Erről a funkcióról itt olvashat egy érdekes – angol nyelvű – tanulmányt.) De katonai kutatók is hozzáférhettek.

Microsoft

A Gizmodo emlékeztet, az adatbázist olyan cégek használták, mint az IBM, a Panasonic, az Alibaba, az Nvidia és Hitachi. De olyanok is, mint a Sensetime és Megvii, melyek a kínai állami megfigyelési rendszerek beszállítói voltak. A Microsoft azt állítja, hogy már egy ideje fellépett az arcfelismerő programok fokozott ellenőrzéséért és használatuk szabályozásáért, hogy ne lehessen visszaélni velük.

[Egy durva bemutató: így működik Kínában a mindenkit figyelő, mindenről tudó rendszer]

A Microsoft a londoni Financial Timesnak azt mondta, hogy az arcgyűjteményt akadémiai célokra szánták, és már nincs a cégnél az az alkalmazott, aki a működéséért felelt, ezért törölték az adatbázist. Ez csupán azt jelenti, hogy a rendszer az újonnan érkezők számára már nem elérhető. Amelyik vállalat korábban letöltötte a fotóadatbázist, az ezután is használni tudja a benne lévő adatokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.