Dél-Korea pedig arra kéri Magyarországot, hogy mielőbb derítse fel a végzetes dunai hajóbaleset okát, és nevezze meg a felelősöket - mondta el Li Tae Ho második külügyminiszter-helyettes egy szöuli kormányzati válságkezelési tanácskozáson vasárnap.
Dél-Koreai hírügynökségi jelentések szerint szombaton drónokat küldtek le a Margit híd lábánál fekvő Hableány roncsaihoz, de az erős sodrás miatt nemcsak a búvárok, hanem a drónok sem jártak sikerrel. Az azonban kiderült, hogy a roncs 8,1 – 9,3 méter mélyen fekszik, ez mélyebben van, mint korábban hitték.
Berendezéseket pedig Ausztriából, Csehországból és Norvégiából is hoztak, de amíg ilyen nagy a sodrás, szinte tehetetlenek a mentőalakulatok. A dél-koreai külügyminiszter találkozott egy 66 éves túlélővel Budapesten, a tárcavezető később újságíróknak azt mondta, nem tudják megmondani, mikor engedik ki a Li nevű beteget a kórházból, minden jel szerint ő az, aki bordatöréssel fekszik benn. A kórház szerint Li kielégítő állapotban van, de még nem épült fel annyira, hogy hazautazhasson.
Gyorsan – kéri Korea
A dél-koreai kormány arra fogja kérni a magyar hatóságokat, hogy tisztességes és gyors nyomozást folytassanak a baleset ügyében - hangsúlyozta Li.
Május 29-én éjszaka a Hableány turistahajó és a Viking Sigyn szállodahajó összeütközött a Margit híd lábánál. A turistahajó felborult és másodpercek alatt elsüllyedt fedélzetén 33 dél-koreai turistával és a kéttagú magyar személyzettel. A balesetben heten meghaltak, hét embert kimentettek, 21-en eltűntek. A budapesti Fővárosi Törvényszék szökés és elrejtőzés veszélye miatt elrendelte a szállodahajó 64 éves, ukrán állampolgárságú kapitányának letartóztatását. Őt a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján halálos tömegszerencsétlenséget eredményező vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésének vétségével gyanúsítja az ügyészség.
Li elmondta: a szöuli kormány a dél-koreaiak útját megszervező ügynökséggel együtt mindent megtesz azért, hogy a balesetben elhunytakat el lehessen temetni. A dél-koreai áldozatok hozzátartozói megérkeztek Budapestre, hogy a helyszínen értesülhessenek a mentés legfrissebb fejleményeiről. A dél-koreai és a magyar hatóságok közös mentési munkáját az erős sodrás és a magas vízállás nehezíti. A mentésben részt vevő csapatok 50 kilométeren fésülték át a Duna felszínét folyásirányban, de eddig semmit sem találtak.
Ha értesülni szeretne a fejleményekről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.