Tech MTI 2019. május. 23. 07:03

Napjai lehetnek már csak hátra Malajzia utolsó hím szumátrai orrszarvújának

Megromlott egészségi állapota miatt már csak napjai lehetnek hátra Malajzia utolsó hím szumátrai orrszarvújának – közölte a Borneó szigetén elterülő maláj állam, Sabah vadvédelmi hatósága.

A bika étvágya és közérzete hirtelen romlott le idén áprilisban. John Payne, a Borneói Orrszarvú Szövetség vezetője szerint pontos diagnózis még azóta sem született, de valószínű, hogy az állat korával összefüggő vesebetegség vagy májprobléma állhat a háttérben.

A Tam nevű orrszarvú legalább a harmincas évei közepén járhat. A szumátrai orrszarvúk várható átlagos élettartama 35-40 év. "Nem hisszük, hogy sokáig életben marad még. Inkább napjai, mint hetei vannak már csak hátra" – mondta Payne.

A borneói orrszarvú populáció felduzzasztására irányuló erőfeszítések hasztalannak bizonyulnak az indonéziai vadasparkokkal való együttműködés és az olyan fejlett reprodukciós technikák alkalmazása ellenére is, mint a mesterséges megtermékenyítés.

Tamet 2008-ban fogták be, és költöztették át egy védett területre a vadvédelmi hatóságok, miután az állatra egy olajpálma-ültetvényen kószálva találtak rá Sabahban. Gondozói korábban két nősténnyel is pároztatni akarták a bikát, ám mindkét nőstényről kiderült, hogy beteg, ezért el kellett altatni őket.

A WWF természetvédelmi szervezet szerint a szumátrai orrszarvú súlyosan veszélyeztetett fajjá vált az orvvadászat és a természetes élőhelyükre való illegális behatolás miatt. Az állatok egyre zsugorodó populációi miatt a megmaradt példányok egymástól annyira elszigetelten élnek, hogy csak nagyon ritkán vagy egyáltalán nem is találkoznak egymással, ami minimalizálja párosodásuk esélyét.

Azt másfél éve mutatták ki, hogy a szumátrai orrszarvú genetikai lenyomata szerint a faj populációja már nagyon hosszú ideje hanyatlik.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.