A Facebookot, a YouTube-ot, az Instagramot és sok helyi portált is elérhetetlenné tettek, miután az ellenzék tüntetéseket jelentett be.
Kazahsztánban az internetszolgáltatók elérhetetlenné tették a Facebookot, a Telegramot, az Instagramot, a YouTube-ot, illetve egy sor helyi lap internetes felületét.
Az Interfax orosz hírügynökség az internetfigyelő NetBlocks nemzetközi civil szervezetre hivatkozva továbbá úgy tudja, a Twitter és a WhatsApp üzenetküldő szolgáltatások továbbra is elérhetőek, míg a Telegram a cenzúra elkerülését szolgáló intézkedéseket léptetett életbe, amelyek lehetővé teszik, hogy a szolgáltatás asztali számítógépekre és okostelefonokra telepített változatai is működjenek.
Kazahsztánban az utóbbi hónapokban több alkalommal is blokkolták a közösségi hálózatokat, mivel a helyi hatóságok így akarták elhallgattatni a száműzött ellenzéki Muhtar Abliazovot, aki tömegtüntetésekre szólított fel ezeken a hírcsatornákon keresztül.
Szerdán a kazah főügyészség felhívást tett közzé, amelyben felszólították az ország lakóit, hogy ne vegyenek részt a hatósági engedéllyel nem rendelkező megmozdulásokon. A vádhatóság figyelmeztetett: a résztvevőket felelősségre fogják vonni. A felszólítást azt követően adták ki, hogy a Kazahsztánban betiltott, Kazahsztán Demokratikus Választása nevű mozgalom tömegtüntetéseket jelentett be május 9-re a nagyobb városokban, köztük Almatiban és a nemrég átnevezett fővárosban, Nurszultanban.
Az Interfax szemtanúkra hivatkozva azt írta, hogy a tilalom ellenére aktivisták vonultak ki Almati és Nurszultan utcáira, és közülük többeket őrizetbe vettek a hatóságok. A 18 milliós lakosú Kazahsztánban tilos a hatóságok engedélye nélkül megmozdulást szervezni.
Orbán Viktor egyébként áprilisban járt Kazahsztánban, ahol arról is beszélt: ma a legsikeresebb országok egyben a legstabilabb politikai rendszerű országok, Kazahsztán pedig az elmúlt években élen járt a stabilitás tekintetében.