Tech MTI / hvg.hu 2019. május. 02. 11:03

Lenne itt valami, ami ugyanolyan pusztító, mint a klímaváltozás

Drasztikusan csökkenhet a Föld biológiai sokfélesége, ami ugyanolyan fenyegetést jelent az emberiségre nézve, mint a globális felmelegedés – figyelmeztetett a bonni Biodiverzitási és Ökoszisztéma-szolgáltatási Kormányközi Tudományos Testület (IPBES) elnöke, a szervezet Párizsban megrendezett hetedik plenáris ülésén.

Robert Watson hangsúlyozta, hogy minden embernek viselnie kell a felelősséget a cselekedeteiért. Mint hozzátette, az emberiség függ a biodiverzitástól, amelynek drasztikus csökkenése gazdasági, társadalmi, morális és etikai következményekkel járna.

Az UNESCO párizsi központjában megrendezett hatnapos konferenciára több mint 130 országból érkeztek szakemberek, hogy megvitassák egy a bolygó állapotáról készített globális jelentés eredményeit, amelyek összegzésével átfogó cselekvési tervet kívánnak nyújtani, elsősorban a politikai döntéshozók számára. A cél egy egységes álláspont kidolgozása a bolygó biológiai sokféleségét érintő kérdésekről, problémákról és lehetséges megoldásokról, hasonlóan az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) klímaváltozással kapcsolatos jelentéseihez.

Audrey Azoulay, az ENSZ nevelésügyi, tudományos és kulturális szervezetének (UNESCO) főigazgatója "történelmi" jelentőségűnek nevezte a párizsi konferenciát. "A szükséghelyzet hozott össze bennünket. Most együtt kell működnünk, különösen a jövő nemzedékeinek érdekében" – húzta alá, megjegyezve, hogy a mostani konferenciát követően senki nem mondhatja majd, hogy nem volt tisztában a helyzet súlyosságával.

Pixabay / Yuri_B

Igaz, az UNESCO vezetője ezzel némiképp túlbecsülte a mostani esemény súlyát. Aki kicsit is odafigyel a vonatkozó hírekre, az laikus érdeklődőként is sok kutatásból, régóta tisztában lehet a helyzet súlyosságával. A WWF természetvédelmi szervezet legutóbb tavaly ősszel frissített Élő Bolygó Jelentése szerint 2020 végéig történelmi időket élünk, és ha most nem lépünk, abból nagy baj lehet. Az ENSZ szakértőinek nemrég közreadott jelentése szerint az emberiségnek alig 10 éve maradt, arra, hogy csökkentse a légkörben a szén-dioxid mennyiségét, különben vége az eddig ismert formájában a Földnek.

Ausztrál kutatók pedig nemrég arra figyelmeztettek: a klímaváltozás beindíthatja a kihalási dominóeffektust.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.