Tech hvg.hu 2019. április. 17. 12:40

Odaszúrt az MTA Palkovicséknak egy méretest

Az ITM eddig nem árulta el, hogy javítaná a magyar innovációs teljesítményt, sőt a kormány adós egy részletes tanulmánnyal, de addig is az MTA összeálított egyet, az Eötvös 2020+ anyagot. Az MTA olyan közleményt adott ki, amiből egyértelmű, beleáll a harcba.

Zajlanak az események az MTA háza táján: kedd este az elnökség úgy döntött, mégsem fogadja el a kormány javaslatát a kutatóintézetek elvételéről, mire a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztérium összevonta szemöldökét, és jobb belátásra próbálta bírni a köztestületet. Erre az MTA most újabb közleményt adott ki.

Máté Péter

Az MTA – a kormánnyal egyetértve – azon van, hogy javuljon Magyarország innovációs teljesítménye. "A cél az, hogy az MTA nemzetközi mércével is kiváló kutatóhálózatából minél több eredmény kerüljön be az innovációs rendszerbe.

Amíg az Akadémia az ITM ezzel kapcsolatos elképzeléseit várja,

elkészítette saját szakmai vitaanyagát, a konkrét javaslatokat is megfogalmazó Eötvös 2020+ programot." Mindezt úgy, hogy hetek óta zajlanak a tárgyalások a kormány és az MTA között.

Az Eötvös 2020+ a következőt jelenti: "A hazai kutatás-fejlesztési és az innovációs (KFI) lánc egyes részterületeit külön-külön ugyan sokszor elemzik, de az alapkutatástól a kész, innovatív termékig tartó folyamatot a maga bonyolult összetettségében bemutató

programadó tanulmánnyal adós a kormányzat".

Ezt a hiányt enyhíti a dokumentum.

Boda Zsolt, az Eötvös 2020 egyik összeállítója, az MTA TK vezetője
Reviczky Zsolt

Az Eötvös 2020+ program az MTA-kutatóhálózat perspektívájából tekint a nemzeti innovációs rendszerre, és elsősorban a kutatóhelyek és az innovációs rendszer más szereplői közötti kapcsolatokra és együttműködésre fókuszál. Azonban ez a fókusz is szelektív: a fő kérdés az, miként lehet elősegíteni, hogy az MTA kutatóhálózata az eddigieknél hatásosabban támogassa az innovációs tevékenységet. Az Eötvös 2020+ program bemutatja, hogy mi a szerepe a tudományos szabadságra épülő felfedező kutatásnak a nemzeti innovációs rendszerben, mondja az MTA, de vannak benne konkrét javaslatok is.

Az MTA határozott szándéka, hogy hagyományaihoz és nemzeti küldetéséhez híven, értékei és eredményei megőrzésével, a benne rejlő lehetőségek és alkotó energiák felszabadításával járuljon hozzá egy új, a magyar tudományos kutatás felemelkedését és a hazai innovációt hatékonyan segítő tudomány-, technológia- és innovációpolitika kidolgozásához és megvalósításához.

Hirdetés