Az innovációs és technológiai miniszter azt mondja magáról, a német vállalati környezetben szocializálódott, őszinte, fair tárgyaló.
Újra tüntetni fognak az Akadémia szabadságáért csütörtökön, vonulásos megmozdulás lesz az esemény. A demonstrációt az Akadémiai Dolgozók Fóruma hirdette meg Menet a tudományért címmel. „Találkozzunk az MTA székháza előtt, majd a Lánchídon átvonulva tudassuk a miniszterrel, hogy minket nem lehet zsarolással megfélemlíteni.”
Talán erre az eseményre (megmozdulásra) időzítve, talán nem, de interjú jelent meg az ATV online kiadásán Palkovics László innovációs miniszterrel. A tárcavezető azt üzeni az őt támadóknak: „Bitte schön, lehet jönni.”
A felek – mármint a miniszter és az MTA elnöke, Lovász László – korábban paktumot kötöttek, amolyan szándéknyilatkozatot. Erről Palkovics azt mondta, az elveket rögzít. Önmagát tényleg az MTA legjobb barátjának tekinti. „Hiszek benne, hogy amit teszek, azt csak és kizárólag az Akadémia, és a teljes magyar kutatási ökoszisztéma hatékonyabbá tétele érdekében teszem.”
Hívták már a minisztert Orbán pitbulljának is, ő saját tárgyalási stílusát őszintének, fairnek gondolja. „Én a német vállalati környezetben szocializálódtam.” Szóbeszéd volt, Palkovics korábban megfenyegette Lovászt. Erre most azt mondta:
Miért fenyegetném meg az Akadémia elnökét, aki pont annak az akadémiai tudós társadalomnak a tagja, mint én?
Az interjú egy pontján Palkovics kijelenti: „mi azt mondjuk, hogy azt kutatsz, amit jónak látsz, viszont legyél kiváló. Legyen benne a marsallbot a zsebedben, vagy a Nobel-díj a tarsolyban, mert mi ezt elhisszük neked.”
Ez pont az a semmitmondó általánosság, ami eddig is jellemezte a Palkovics-féle érvelést, amit a Korrupciókutató Központ elemzett ki a miniszter eddigi megszólalásai alapján.
Arról, hogy a müncheni egyetem beszállna a CEU működésébe, a miniszter azt mondta, a bajor állam ma is finanszírozza az Andrássy Egyetemet, tehát az, „hogy a bajor állam finanszírozni kívánja a CEU-nak valamelyik tanszékét, ez rendben van. Hogy önmagában ettől a CEU szerez-e jogot, hogy amerikai diplomát adhasson ki, azt majd meg kell látni”.
Várbeli lakásáról pedig azt mondja, hogy – és itt idézzük az interjú kérdését és válaszát –:
Tényleg azért költözött a Várba és bérel mélyen a piaci ár alatt, havi 40 ezer forintért egy 63 négyzetméteres lakást a Táncsics utcában, mert az anyósához szeretett volna közelebb kerülni?
Tényleg kedvelem az anyósomat. Az én anyósom tornászvilágbajnok.
De nem voltak averziói? A Mátyás-templom vonzáskörzetében 350 ezer forintért kínálnak lakásokat kiadásra. Jogilag nem lehet belekötni....
Pénzügyileg sem. Nem azért lakunk a Várban, mert kifejezetten ott szerettem volna élni. A Vár nekem egy szempontból volt jó, a feleségem, a gyerekeim, meg az ő szülei miatt. Azért költöztünk oda, mert a feleségem ott nőtt föl. A szülei ott laknak ötven éve, ezért aztán úgy gondoltuk, hogy a gyerekeknek – az egyik négyéves, a másik hatéves –, fontos, hogy a nagyszüleikhez közel legyenek, mert ugye én éjjel-nappal dolgozom, a feleségemnek meg fontos az édesanyjának a segítsége. Ezért odaköltöztünk egy 63 négyzetméteres lakásba 2013-ban, azaz még a közigazgatási karrierem előtt az akkori jogszabályoknak megfelelő feltételek mellett. Ezeket a feltételeket pedig az önkormányzat rendeletei és szabályai határozzák meg mindenki számára: legyen az mérnök, nyugdíjas vagy miniszter.