Hold körüli pályára állt az első izraeli Hold-szonda, sikeresen végrehajtva a misszió sikeréhez szükséges újabb kritikus manővert – jelentették be csütörtökön az Izrael középső részén fekvő jehudi űrközpontban.
A Beresit nevű, legénység nélküli kis űrhajó azután állt elliptikus pályára a Föld kísérője körül, hogy 5,5 millió kilométert tett meg február 22-i felbocsátása óta, egyre közeledve a Holdhoz, amelyre egy hét múlva száll le. A nevét Mózes első könyvének (Teremtés könyve) héber nevéről kapó szonda újdonsága, hogy ez lesz az első magánűreszköz a Holdon, egyúttal a legkisebb.
A túlnyomórészt magánvállalkozásban készült, négylábú, mosógép nagyságú szonda a Hold egyik legnagyobb tengerénél, a Mare Serenitatisnél landol, a tervek szerint április 11-én. A pályára állásnál már csak maga a landolás lesz izgalmasabb fejlemény a misszióban – mondta Ofer Doron, az Israel Aerospace Industries állami repülőgépgyár űrkutatási vezérigazgatója.
[Videó: így lőtték fel a Bibliát a Holdra]
A misszió a SpaceIL izraeli magánvállalkozás és az állami repülőgépgyár közös projektje. Az űrszonda mintegy 100 millió dollárba (28 milliárd forintba) került, a költséget elsősorban magánadományozók állták, mindenekelőtt Morris Kahn 88 éves dél-afrikai-izraeli milliárdos.
Ha minden a tervek szerint sikerül, Izrael lesz Oroszország, az Egyesült Államok és Kína után a világ negyedik országa, amely űreszközt küldött a Holdra.
Az 585 kilogrammos, 1,5 méter magas miniűrhajó két-három napig fog a Hold felszínén működni. A fedélzetén lévő műszerek mérni fogják az égitest mágneses mezejét, felvételeket készítenek a leszállás helyéről.
Emellett a Beresit kitűz a Holdon egy izraeli zászlót, és egy kapszulában az égitesten hagy digitális lemezeket, rajta izraeli szimbólumokkal, dalokkal, gyermekrajzokkal, a Bibliával és egy holokauszttúlélő visszaemlékezéseivel "a jövendő nemzedékek számára".
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.