Tech hvg.hu 2019. március. 21. 18:03

Olyan felfedezést tett a NASA a Bennu aszteroidánál, ami még a tapasztalt tudósokat is meglepte

A NASA tudósai január 6-án fedezték fel, hogy az OSIRIS-REx űrszondával megközelített aszteroida aktív.

Tavaly augusztus óta gyűjti az adatokat a NASA OSIRIS-REx űrszondája a Bennu névre keresztelt aszteroidáról, aminek decemberre meg is lett az eredménye: miután sikerült megközelíteni az 500 méter átmérőjű kisbolygót, a NASA bejelentette, a műszerek vizet találtak rajta. Önmagában már erre a felfedezése is felkapta az ember a fejét, a tudósok azonban egy másik dolgot is észrevettek a Bennun, amitől azóta is a fejüket vakarják.

A NASA közzétett egy felvételt, amiből kiderül, a kisbolygó anyagot lövell ki magából. Az ilyen aszteroidák rendkívül ritkák, az eddig megfigyelt nagyjából 800 ezer ilyen égitest közül alig tucatnál figyelhettek meg hasonlót. Arra pedig, hogy épp egy ilyet közelít meg az OSIRIS-REx, gyakorlatilag minimális volt az esély. Mindez azt jelenti, hogy a Bennu jelenleg is aktív.

A Bennu pereménél, ahol a fény és az árnyék találkozik, kilövellés látható.
NASA

"Ez a tudományos pályafutásom egyik legnagyobb meglepetése" – mondta Dante Lauretta, a NASA OSIRIS-REx projektjének tudományos főmunkatársa.

Az első "robbanást" január 6-án fedezték fel a tudósok, amit nagyjából egy tucat követett azóta. Miután kiderült, hogy a részecskék nem veszélyesek az űrszondára, úgy döntöttek, nyomon követik őket, hogy tovább tanulmányozzák a robbanás lehetséges okait.

Egy másik felfedezés, ami meglepte a tudósokat az, hogy a Bennu felszíne nem egyenletes. Korábban erre számítottak, az aszteroidához közeledve viszont kiderült, sziklák borítják. Mindez azért "probléma", mert megnehezíti a megközelítését, így jelenleg egy új megoldáson kell gondolkodni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés