Tech hvg.hu 2018. december. 11. 08:33

Vizet talált a NASA űrszondája az aszteroidán, amire le fog szállni

Augusztus óta gyűjtötte az adatokat a Bennu nevű aszteroidáról a NASA űrszondája, most meg is lett az eredmény.

Alig egy hete, hogy a NASA központjában ujjongásban törtek ki a tudósok, az OSIRIS–REx űrszondának sikerült ugyanis megközelíteni egy 500 méter átmérőjű aszteroidát. A szerkezet még 2016-ban indult el a kisbolygó felé, hogy számos tudományos műszer segítségével feltérképezze felszínét, és megérthessük annak kémiai és ásványi összetételét.

Az első adatok már meg is érkeztek, a NASA pedig hétfőn bejelentette: vizet találtak a Bennun. Az OSIRIS-REx a két spektrométere segítségével fedezte fel a hidroxiolokat (egymáshoz kapcsolódó hidrogén és oxigén atomok), amelyek a víz jelenlétére utalnak. A szakemberek szerint a Bennu "szülő" aszteroidája tartalmazhatta a vizet, ami aztán átkerült a Bennura is.

NASA

Az adatok gyűjtését valójában nem most kezdte az űrszonda, augusztus közepe óta tanulmányozta a Bennut. Ez azonban csak az első lépés volt, az OSIRIS-REx ugyanis december 31-én állhat majd pályára az aszteroida körül. A napenergiával működő űreszköz 2020 júliusában fogja megközelíteni az aszteroida felszínét, és egy robotkar segítségével megpróbál róla kőzettörmeléket begyűjteni. Az űrszonda kőzetmintákat szállító kapszulája hatmilliárd kilométeres űrutazás után 2023-ban tér vissza a Földre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés