Az idei év vitathatatlanul az 5G, azaz az ötödik generációs mobilhálózatok éve (is). Elkészült az ezzel kapcsolatos fejlesztésekben élen járó országok listája.
A lefedettség és a hatékonyság növelése, csökkenő késleltetési idő (az LTE-hez képest), gyorsaság, hatékony akkumulátorhasználat – csupán néhányat soroltunk fel az 5G-vel együtt járó előnyök közül. Az idei elektronikai és mobil szakkiállításokon is ott voltak már az 5G-képes okostelefonok, persze ezek csak akkor használhatók, ha rendelkezésre állnak a megfelelő hálózatok. És ebben ma még nem egységes a világ.
A napokban jelent meg az Arthur D. Little (ADL) által kiadott 5G Leadership Index, amelyik több mint 40 országot vizsgált. A lista a technikai infrastruktúra részletes elemzésén és a kereskedelmi forgalomba kerülésen alapult. A lista éllovasa egyértelműen Dél-Korea – ez az ország rendelkezik a világ legfejlettebb 5G hálózatával, és 2019 végére 10 százalékosra becsülik itt az 5G-s okostelefonok adaptálási rátáját.
Dél-Koreát az Egyesült Államok és Ausztrália követi, majd Katar, Finnország és Svájc következik. Ami Európát illeti, előkelő helyen szerepel még Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság, viszont a kontinens többi részen már nem ennyire jó a helyzet az infrastruktúra és a fragmentáció miatt. Magyarország (HU) például igen hátul, a grafikonon a 2-es érték körül szerepel.
Várható, hogy hamarosan a GCC, azaz az Öbölmenti Együttműködési Tanácshoz tartozó országok (a már említett Kataron kívül Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Omán, Kuvait és Bahrein) is előretörnek az 5G szempontjából.
A Magyar Telekomot birtokló Deutsche Telekom nemrég jelentette be, hogy már most tavasszal megkezdi az 5G-s antennák felkapcsolását. Heteken belül már 150 ilyen torony lesz Európában, ezen belül Magyarországon is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.