Az, hogy egy papagáj utánozza az emberi beszédet, nem meglepő, az viszont már annál inkább, hogy az intelligenciatesztekben egy ötéves gyerek szintjén van.
Griffin, az afrikai szürke papagáj meglepően ügyes az alapvető intelligenciatesztekben, amelyek elvégzéséhez már komplex következtetéseket kell levonni. A madárral végzett kísérleteikről a Behaviour című kiadványban számoltak be a Harvard Egyetem pszichológiai tanszékének kutatói.
Az első teszthez két kis pohárkát használtak, és az egyikbe jutalmat rejtettek el, a másikat üresen hagyták. Ezután megmutatták az üres poharat a tesztalanynak, majd mindkettőt letakarták. Amennyiben a jutalom reményében a kísérleti alany nem az üres poharat választja, az arra utal, hogy tudja, hogy ha az egyik pohár üres, akkor a másikban van a jutalom (ezt kizárásos következtetésnek hívják a szakemberek).
A kutatók már évek óta állítják, hogy az egészen kis gyerekek, beleértve a 17 hónapos csecsemőket, illetve jó pár állatfaj egyedei, így a szürke papagájok is sikerrel megoldják a fenti tesztet. A vadon élő állatoknak egyébként sokszor kell megoldaniuk hasonló feladatot, azaz a kétpoharas teszt nem is olyan nagy kihívás.
Bonyolultabb a hárompoharas teszt, amelyben az egyik pohárba jutalmat tesznek, és ezt elválasztják a másik két pohártól, de azok egyikébe is jutalom kerül. Ilyenkor a helyes döntés az egyedülálló pohár, hiszen csak ott garantált a jutalom. Ez a feladat már nem a kizárásos következtetést teszteli, hanem a bizonyosság szembeállítását a puszta lehetőséggel.
A vizsgálatok azt mutatták, hogy még a két és fél éves gyerekek sem boldogulnak ezzel a feladattal, Griffin viszont sikerrel vette az akadályt. Hasonló volt a helyzet a négypoharas tesztnél (lásd a lenti videót), ahol a két-két pohár el van választva egymástól, s mindkét pár egyik tagjába jutalom kerül. Csak az egyik üres poharat mutatják meg a kísérleti alanynak, azaz ha jutalmat szeretne, csakis ennek a párnak a másik felét szabad választania, nem szabad a másik párral törődnie. A két és fél éves gyerekek itt ismét kudarcot vallottak, ami mutatja, nem teljesen értik még ezt a fajta következtetést, a szürke papagáj viszont tévedhetetlen volt.
A kutatók további teszteket is végeztek Griffinnel, és végül arra jutottak, hogy a madár egy ötéves gyerek szintjén képes teljesíteni, felülmúlva a majmokat is. A vizsgálatok célja nem csupán a szürkepapagáj intelligenciájának felmérése volt, hanem az, hogy minél jobban megértsék az emberi agy fejlődési fázisait.