Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság 5,7 millió dolláros, vagyis nagyjából 1,5 milliárd forintos büntetést szabott ki a gyerekek körében hatalmas népszerűségnek örvendő TikTok alkalmazásra.
A Snapchat, a YouTube, az Instagram, de még a Facebook alkalmazást is megelőzte tavaly októberben az Egyesült Államokban a TikTok: csak ott 3,81 millióan töltötték le egyetlen hónap leforgása alatt. A kínai ByteDance által fejlesztett, kifejezetten rövid felvételek készítésére és megosztására használható videómegosztó szinte az egész világot letarolta, olyannyira, hogy a Facebook is megpróbálta lemásolni. Ezúttal viszont nem épp egy pozitív rekorddal kerültek be a hírekbe.
A BBC beszámolója szerint az alkalmazásra (illetve annak tulajdonos cégre) az adatvédelem kapcsán a valaha volt legmagasabb bírságot szabták ki az Egyesült Államokban. A bíróság 5,7 millió dolláros, vagyis nagyjából 1,5 milliárd forintos büntetéssel sújtotta, valamint arra kötelezte őket, hogy a 13 évnél fiatalabb felhasználók adatainak kezelésében új megoldást vezessen be.
A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission, FTC) szerint a TikTok nemcsak, hogy szülői engedély nélkül gyűjtötte a 13 évnél fiatalabb felhasználók adatait, de nyilvánossá is tette a profiljukat, 2016 októberéig pedig hagyta, hogy megosszák a tartózkodási helyüket a közeli ismerősökkel.
A fejlesztők pontosan tudták, hogy a felhasználók jelentős hányada 13 éven aluli, mégsem változtattak az adatkezelési metódusukon, még több ezer panasz beérkezése után sem. A döntés értelmében most nemcsak, hogy ezen kell változtatniuk, de törölniük kell az összes eltárolt adatot, valamint videókat sem tehetnek közzé a 13 évesnél fiatalabb gyerekek.
A TikTok ezért új szabályokat vezetett be a platformon: mindenkinek igazolni kell a születési dátumát. A 12 éves, vagy annál fiatalabb felhasználók esetében korlátozzák az adatgyűjtést, valamint nem tehetnek közzé és nem is oszthatnak meg videókat, csupán lájkolhatják őket és felhasználókat követhetnek.
A BBC szerint valószínűleg a születési dátum magadásánál hamis információt mondanak majd be a gyerekek, ugyanakkor így legalább a szülők is láthatják, hogy valami nem stimmel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.