A Google egy olyan bővítményt készített a Chrome böngészőhöz, ami a felhasználó által megadott belépési adatokat egy 4 milliárd rekordos adatbázissal veti össze. Ebből kiderül, kinek az adatait lopták már el a hackerek.
Bármennyire is azt gondolja valaki, hogy az ő felhasználó nevét és jelszavát úgysem lopnák el a hackerek, a nagy számok törvénye alapján ennek valószínűleg épp az ellenkezője igaz. A napokban például egy olyan adatbázis került ki a netre, amelynek rekordjait éveken át gyűjtötték a hackerek, így mostanra összesen több mint 900 GB méretűre dagadt. Ebben többek között több mint 1 milliárd felhasználónév-jelszó párost találni.
A Google éppen ezért úgy döntött, segíti a Chrome felhasználóit, és egy olyan bővítményt készített a böngészőhöz, ami azonnal jelez, ha egy adott felhasználónév-jelszó páros már a hackerek kezére került.
A Password Checkup a telepítés után folyamatosan fut majd a böngészőben, és figyeli, milyen adatokat adunk meg egy adott oldalon. Ezt a fejlesztők szerint egy 4 milliárd tételből álló adatbázissal veti össze a rendszer (ebben találhatók azok az adatok, amelyek korábban már kiszivárogtak a netre), és ha egyezést talál, azonnal figyelmezteti a felhasználót: cserélje le jelszavát.
A Google hangsúlyozza, a rendszer úgy működik, hogy az adatokra senki sem láthat rá, ehhez pedig többszörös titkosítást használnak, így a bővítmény és az adatbázis közötti kommunikációt nem lehet lehallgatni.
A bővítmény a jelszavak biztonságosabbá tételére összpontosít, ugyanakkor nem jelez, ha a jelszó túl gyenge (123456), és azt sem tudja megmondani, hogy más adatok (cím, telefonszám) is kiszivárgott-e az adott felhasználótól.
Aki ezen kívül is szeretné ellenőrizni, az ő adatait lopták-e már hackerek, itt találhat hozzá egy remek oldalt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.