A SplashData az idei évben több mint 5 millió, a netre kiszivárgott jelszót nézett át, hogy kiderüljön, milyen jelszavakat adunk meg a különböző felületeken. Az eredmény még mindig elszomorító.
Nem múlhat el úgy év, hogy decemberben ne készülnének különböző összefoglaló listák, amelyek végigtekintenek a mögöttünk álló 365 napon. Nincs ez másként a jelszavakkal sem, ezt a feladatot pedig minden évben a SplashData vállalja magára. Így volt ez ezúttal is.
A cég – amely a SplashID nevű jelszókezelőt is fejleszti – több mint 5 millió, az internetre kiszivárgott jelszót vizsgált meg, és a helyzet a korábbi évekhez hasonlóan továbbra is rendkívül elszomorító. A céget vezető Morgan Slain nem érti, a felhasználók "viselkedése" miért nem változik, amikor szinte minden hétre jut egy-egy adatszivárgási botrány vagy hackelésről szóló hír. A lista azt mutatja, ugyanazokat a hibákat követjük el újra és újra.
A jelszavak kielemzése után kiderült, sokan még mindig a saját, vagy egy ismert ember nevét adják meg jelszóként, ami nagyon nem jó megoldás. Sokan például az amerikai elnök után a "Donald" szót választották jelszóul, de feltűnt két másik, "új" szereplő is: az aa123456 valamint a password1. A cég elkészítette a top 10-es listát is a leggyakrabban használt legrosszabb jelszavakból, ez így alakult:
- 123456
- password
- 123456789
- 12345678
- 12345
- 111111
- 1234567
- sunshine
- qwerty
- iloveyou
Ami pedig valóban elszomorító: a lista több pontja is megegyezik a 2017-es listában szereplő jelszavakkal. A top 100-as listát ide kattintva lehet elérni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.