A globális felmelegedés miatt még szélsőségesebb időjárásra, hőhullámokra, bozóttüzekre, viharokra és szárazságra kell felkészülni – figyelmeztetett Ausztrália vezető tudományos testülete, a CSIRO. Más földrészeken, így nálunk sem sokkal jobb a helyzet.
Ausztrália klímája és a kontinenst övező óceánok hőmérséklete 1910 óta egy Celsius-fokkal nőtt. "Adataink azt jelzik, hogy a globális trendeknek megfelelően Ausztrália klímája is tovább melegszik, a mérések kezdete óta feljegyzett tíz legmagasabb hőmérsékletű évből nyolc 2005 után következett be – hangsúlyozta Helen Cleugh, a CSIRO klímatudományi központjának igazgatója a szervezet jelentésében.
Az igazgató szerint a felmelegedést a légkörbe jutó egyre több üvegházhatású gáz, köztük a szén-dioxid okozza, amely főként a fosszilis üzemanyagok és fűtőanyagok elégetéséből származik.
[Mutatunk egy térképet: itt megnézheti, melyik országok (nem) élik majd túl a globális felmelegedést.]
Az elmúlt 40 évben Tasmániában végzett mérések is igazolták, hogy a légkörbe jutó szén-dioxid mennyisége nő, és 2016 óta tartósan 400 ppm fölött van.
Az iparosodás kezdete, az 1750-es évek előtti állapotokhoz képest 46 százalékkal nőtt globálisan a légkörbe jutott szén-dioxid-mennyiség, ez az érték valószínűleg a legmagasabb az elmúlt kétmillió évben.
A CSIRO jelentése azt is kiemelte, hogy Ausztrália déli részén az április és október közötti csapadékmennyiség az elmúlt húsz évből 17 év átlaga alá került.
Az már a világviszonylatban fennálló veszélyt mutatja, hogy globálisan az eddigi 20 legforróbb évet az elmúlt 22 évben mérték.
Van már olyan ország is, amely kifizettetné a károkat a klímaváltozást okozó nagyvállalatokkal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.