A svéd Truecaller nevű cég 2018-ban is összegezte, az általuk készített alkalmazással hány spam hívást blokkoltak egy év alatt.
A spam szó hallatán valószínűleg mindenkinek a kéretlenül kapott reklám, politikai vagy egyéb más témájú e-mailek jutnak az eszébe, ám nemcsak ilyen formában kaphatunk spameket. Ugyanezzel a névvel illetik azokat a telefonos hívásokat is – legyen szó például politikai kampányhívásról vagy valamilyen egészségügyi felmérésről –, amire a hívott fél a legkevésbé sem kíváncsi.
Szerencsére van rá mód, hogy ezeket kiszűrjük. Erre jó például a svéd Truecaller nevű cég androidos mobilokra és iPhone-okra is elérhető, azonos nevű alkalmazása, amely épp az ilyen kéretlen hívásoknak állja útját. A cég nemrég egy éves összefoglaló statisztikát is közölt, amelyben elárulták, hány ilyen spam hívás történt 2018-ban – az eredmény pedig megdöbbentő.
A cég beszámolója szerint az idei évben világszerte mintegy 300 százalékkal nőtt a kéretlen telefonhívások száma. A jelentésből kiderül, 2018-ban mintegy 17,7 milliárd spam hívást blokkoltak, emellett pedig 74,1 milliárd hívást segítettek azonosítani.
A legtöbb ilyen hívást Brazíliában regisztrálták, ott átlagosan 37,5 spamet kellett blokkolni felhasználónként minden egyes hónapban. Ez azt jelenti, hogy naponta több mint 1 ilyen hívással zaklatták (volna) a készülékek tulajdonosait. Tavaly ez a szám még "csak" 20,7 hívás/felhasználó/hónap volt.
A második helyre India került a maga 22,3 hívásával, ami valamivel jobb eredmény, mint a 2017-es 22,6. A legnagyobb meglepetést viszont az USA produkálta, ahol jelentősen visszaesett a spam hívások száma: a tavalyi 20,7-ről 16,9-re, így az Egyesült Államok a lista 8. helyére került. A top 20-as listába még Oroszország is belefért.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.