Tech MTI 2018. december. 15. 18:33

Nem jött be a nagyszabású terv: nem jól működik az óceán szemétcsapdája

A problémát az jelenti, hogy a rendszer megfogja ugyan a műanyagot, de nem tartja meg.

Nem a tervek szerint működik a csendes-óceáni szemételtakarítás két hónappal a különleges hulladékgyűjtő üzembe állítása után: bár megfogja, meg nem tartja a szemetet – közölte a The Ocean Cleanup projekt szóvivője.

Boyan Slat, a projekt alapítója olyan előre nem látható problémáról beszélt, amely azonban szerinte megoldható. A csoport már néhány hete jelentette a problémát, de megoldást eddig nem találtak rá.

Nekiálltak a Csendes-óceán kipucolásának, így működik az óceántakarító szerkezet

Elindították San Franciscóból a 24 éves holland fiatal által tervezett szerkezetet, amely elvileg be fogja gyűjteni a Csendes-óceánban lebegő szemetet.

Jan van Evijk szóvivő szerint a System 001 nevű rendszer túl lassan mozog a vízben, egyelőre nem tudni, miért. A probléma nem jelentkezett sem a tesztelések, sem a számítógépes modellezések során.

A rendszer egy 600 méter hosszú, a víz felszínén lebegő műanyag csőből és egy három méter mélyen a víz alá merülő fésűszerű filterből áll. A filter által kiszűrt szemetet hajók szállítják a partokra.

Ahhoz, hogy a The Ocean Cleanup projekt működjön, a rendszernek gyorsabban kell haladnia a vízen, mint a műanyaghulladéknak, amelyet el kell fognia. A rendszer lassúságának okai a szél és a hullámok lehetnek - véli a szóvivő. Egy másik ok lehet, hogy a cső végei hullámszerű mozgást végeznek, ami lelassítja a rendszert.

A szerkezetet október elején kivontatták a Kalifornia és a Hawaii-szigetek között elterülő hatalmas csendes-óceáni szemétszigethez, a kaliforniai partoktól 2000 kilométerre lévő Great Pacific Garbage Patchhez a vízben lebegő műanyaghulladék összegyűjtésére. A kutatók becslései szerint a System 001 mintegy 1,8 milliárd műanyagdarabot gyűjthet össze.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.