A világon elsőként hoz létre mesterséges meteorzáport egy japán űrvállalat, amely egy apró műhold segítségével fogja előidézni az elsősorban szórakoztató célú látványos égi jelenséget.
A tokiói székhelyű ALE Co. a tervek szerint január 17-én indítja útnak a 60 centiméter széles, 80 centiméter magas és csaknem 65 kilogrammos műholdat a délnyugat-japán Kagosima prefektúrabeli Ucsinoura Űrközpontból.
Az űreszköz 400 apró fémgolyócskát szállít, amelyeket 400 kilométeres magasságban fog kiengedni. A mindössze egy centiméter átmérőjű golyók teljesen el fognak égni a légkörben, olyan látványt nyújtva, mintha meteoreső hullana a Földre. A műhold fedélzetén három szenzor gondoskodik arról, hogy a fémgolyók a megfelelő irányba hulljanak.
Az égi jelenséget Hirosima prefektúra part menti régiójában, a Szeto-beltenger mentén, egy 200 kilométeres körzetben lehet majd megcsodálni 2020 tavaszán.
A cég reményei szerint az általuk generált csillaghullás segíteni fogja a meteorok és meteoritok vizsgálatára irányuló kutatásokat és egyszersmind örömteli pillanatokat szerez az embereknek.
A vállalat szerint a műhold nagyjából két évig marad az űrben.
(Képünk illusztráció, a Perszeidák meteorrajról készült fotó.)