Kutatók szerint több tényező is hozzájárult a különös jelenség kialakulásához, amelyhez hasonlót legutóbb 2003-ban észleltek.
Szokatlan jelenségre lettek figyelmesek a tűzoltók nyáron, amikor Kaliforniában egy erdőtűz megfékezésén dolgoztak: a lángok között ugyanis egyszer csak egy „tűznádó” alakult ki. A jelenség olyan, mint egy egyszerű tornádó, de a tölcsére nem csak porból és törmelékből, hanem lángnyelvekből is áll.
A San Franciscótól nagyjából 400 kilométerre északra található Redding peremén kialakult pusztító „tűznádó” egy tűzoltó halálát okozta.
New study explains creation of deadly California 'firenado' https://t.co/W33NApT6G6 pic.twitter.com/dl98m2ZSDI
— New York Post (@nypost) December 6, 2018
Kutatók most megfejtették, mitől alakulhatott ki a szokatlan jelenség. A Geophysical Research Letters című folyóiratban publikált tanulmány készítői műholdas és radaradatokat felhasználva vizsgálták, hogy miként alakulhatott ki július 26-án a gigantikus méretű tűztornádó.
A szakemberek szerint a tűztornádó különbözik az úgynevezett tűzörvénytől, amelyet kizárólag az erdőtüzek hője hoz létre. A mostanihoz hasonló tűztornádót eddig mindössze egyszer, a 2003-as canberrai tüzek során dokumentáltak.
A tanulmány szerint a kaliforniai jelenség kialakulásának egyik kulcstényezője egy felhő volt, amelyet maga a tűz generált. A fagyott tetejű füstviharfelhő rendkívül gyorsan növekedett függőleges irányba, mindössze 15 perc alatt megkétszereződött a hossza, míg végül 11,9 kilométer magasan felnyúlt a légkörbe. A kialakult felhő tornádó erősségű szeleket eredményezett.
Mindez – kiegészülve a rekordmagas hőmérséklettel, az alacsony páratartalommal és a felszínhez közel kialakult vízszintes szélnyírással, amikor a szél iránya rendkívül gyorsan változik, miközben a nagy sebessége megmarad vagy kissé módosul –, tűztornádó kialakulásához vezetett.