Felbocsátották hétfőn a kazahsztáni Bajkonurban a Szojuz MSZ-11 orosz űrhajót. Az asztronauták 194 napot töltenek fent.
Az űrhajónak, fedélzetén az orosz Oleg Kononyenko, az amerikai Anne McClain és a kanadai David Saint-Jacques űrhajóssal, közép-európai idő szerint 18 óra 36 perckor kellett csatlakoznia a Nemzetközi Űrállomáshoz. A legénység a tervek szerint 194 napig tartózkodik majd a világűrben.
Ez az első űrhajós-felbocsátás azt követően, hogy október 11-én balesetet szenvedett el a Szojuz-FG hordozórakéta. Akkor, nem sokkal a felbocsátása után, kényszerleszállást kellett végrehajtania a Szojuz MSZ-10 orosz űrhajónak, a fedélzetén Alekszej Ovcsinyinnel és Nick Hague-gel. Az orosz és az amerikai űrhajós épségben ért földet az ejtőernyővel fékezett visszatérőkabinban. Embert szállító orosz űrhajóval korábban 35 évig nem történt baleset a felbocsátáskor.
A vizsgálóbizottság megállapította, hogy az októberi balesetet az első és a második fokozat szétválását jelző egyik szenzor meghibásodása okozta. A szerkezet a végső összeszereléskor, a bajkonuri kilövőállásnál sérült meg. Orosz hírügynökségek akkor azt írták, a repedés a gyártás során keletkezhetett, valaki pedig megpróbálta eltüntetni a nyomokat. Az incidens miatt amerikai űrhajósokat gyanúsítottak meg.
A baleset pillanatairól az egyik űrhajós, Nick Hague azt mondta, már két perccel az indulás után érezték, hogy valami nincs rendben. A modul jobbra-balra dobálta, majd szinte belepasszírozta őket az ülésbe.
A hétfőn felbocsátott Szojuz MSZ-11 űrhajót is a Szojuz-FG hordozórakéta állította Föld körüli pályára, a kilövésről készült felvételt alább láthatja:
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.