Tech hvg.hu 2018. november. 12. 15:03

Nincs menekvés: Kínában már arcfelismerés sem kell, bárkit beazonosítanak a járásáról

A Watrix nevű cég kifejlesztette, és már teszteli is a nagyobb városokban – Peking, Sanghaj – azt a rendszert, ami a járásáról is képes felismerni az állampolgárokat.

Ugye emlékeznek még arra az utolsó jelenetre a Közönséges bűnözők című filmből? Igen, Kevin Spacey alakítására gondolunk, ami örökre beírta magát a filmtörténelembe. Anélkül, hogy elspoilereznénk a dolgot (aki nem látta, az feltétlenül nézze meg, megéri), csak annyit mondunk: ha a filmet nem 1995-ben és nem Amerikában, hanem 2018-ban és Kínában forgatják, az egész befejezés értelmetlen lenne.

A kínai Watrix nevű cég a napokban jelentette be, hogy elkészítette azt a rendszerét, ami képes bárkit felismerni a kamera képén keresztül. Még úgy is, hogy az illető eltakarja az arcát vagy rossz szögben áll, a fejlesztésük ugyanis képes felismerni az illetőt a járásáról. Sőt, állításuk szerint át sem lehet verni, mert a rendszer az egész testtartást elemzi, így azonnal felismeri, hogy kit lát.

Huang Jungcsen, a Watrix vezetőjének elmondása szerint a rendszer a videó alapján megnézi, hogyan jár valaki, majd a videóból kivágja az illető sziluettjét, a háttérben futó algoritmus pedig leképezi a sétát. A szakember szerint a rendszer 94 százalékos pontosságú, az elemzést azonban nem valós időben végzi a gép. Ettől függetlenül így is tökéletesen beleillik abba a képbe és irányba, ami felé Kína mozdult el az elmúlt években. A kommunista rezsim gyakorlatilag digitális diktatúrát épített ki, egy durva bemutatón keresztül pedig jól látni, hogyan működik Kínában a mindenkit figyelő, mindenről tudó rendszer.

A pekingi és sanghaji rendőrök már elkezdték a rendszer használatát, a terv pedig az, hogy a mesterséges intelligencia által végzett megfigyelés részévé teszik az ország egész területén. Mindez különösen aggasztó lehet azoknak a kisebbségi csoportoknak, amelyek Kínában élnek. Tagjaikat ugyanis nemcsak megfigyelik, hanem a vallásuk miatt gyakran átnevelő táborokba zárják, megkínozzák.

Hasonló rendszert egyébként az Egyesült Államokban, Japánban és az Egyesült Királyságban is készítettek, de ez az első alkalom, hogy bevetik azt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.