Tech hvg.hu 2018. október. 21. 19:33

Csak egy szakadt fotója volt édesapja katonakorából, aztán feltöltötte az internetre

Az amerikai Alexiz Conolly édesapja születésnapjára gyűjtötte össze a férfi fiatalkori fotóit, köztük azt a szakadt igazolványképet, amin Gary Conolly egyenruhában látható. Az egyik Reddit felhasználó 12 óra leforgása alatt újjá varázsolta a felvételt.

A közösségi oldalakat – és úgy önmagában véve az internetet – gyakran éri az a vád, hogy kiüresíti és személytelenné teszi az emberi kapcsolatokat. Pedig a dolog nem ennyire fekete vagy fehér, és erre tökéletes példa az amerikai Alexiz Connolly története is.

Alexiz a Redditre töltött fel egy igazolványképet az édesapjáról, ami még a katonai szolgálata idején készült róla – négy évtizeddel korábban, 1977-ben. Gary Connolly a napokban ünnepelte a 60. születésnapját, a lánya ezért úgy döntött, összegyűjti a róla készült fiatalkori képeket. Csakhogy az említett fényképre meglehetősen rossz állapotban talált rá: összegyűrve és elszakadva – számolt be róla a BBC.

A Reddit egyik felhasználója azt tanácsolta Alexiznek, kérjen segítséget a közösségtől, hátha valaki képes lenne digitálisan restaurálni a fotót. A tanácsot megfogadva pontosan ezt tette, legnagyobb meglepetésére pedig 12 óra elteltével a TheBlackPopeSJ nevű felhasználótól megkapta a helyreállított változatot.

A történet azonnal terjedni kezdett a Redditen, rövid idő alatt mintegy 45 ezer felhasználó "lájkolta" az erről szóló bejegyzést. Alexiz szerint az apja fotója arra is lehetőséget teremtett, hogy beszélgessen édesapjával a katonaságban eltöltött évekről.

Gary Conolly a vietnami háború végén, a középiskola befejeztével csatlakozott a hadsereghez, ma pedig lelkészként szolgál.

A történelmi fotók restaurálása/újragondolása manapság egyre népszerűbb téma a neten. Marina Amaral például az 1860-as években készített fekete-fehér fotóknak adott színt.

Az IArt nevű Facebook-oldalon olyan fotókat tettek közzé, amelyeken híres történelmi helyszínek láthatók napjainkban, mellé retusálva az ott zajlódott eseményeket.

Jordan Lloyd pedig szintén fekete-fehér fotókból készít színeset.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

c.1865, Hyderabad, India (Captain W. W. Hooper & Surgeon G. Western / The Toor Collection). A Nihang bodyguard serving in the Nizam of Hyderabad's irregular Sikh army. In his right hand he holds a #khanda sword, and in his left a ball and chain flail. The all-steel #chillanum dagger in his cummerbund is traditionally associated with southern India. He also wears a shield, a second sword and a pistol, the butt of which is visible under his left arm. His battle-turban is fortified with razor-sharp steel #quoits, miniature sword blades and steel chains. This commission was undertaken with Sikh warrior scholars who sourced accurate colour references for every item, the final result is as authentic as I can make it. _ This piece was commissioned for the excellent Sikh Culture Initiative GT1588, a non profit organisation. _ #SatSriAkal #Sikh #Warrior #Nihang #Hyderabad #India #dynamichrome #colorization #1860s @photoshop @adobe_premiere_pro #adobecc

Jordan J. Lloyd #dynamichrome (@jordanjlloydhq) által megosztott bejegyzés,

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.