Tech hvg.hu 2018. október. 15. 12:03

Az Apple figyelmezteti a rendőröket: szó szerint rá se nézzenek az iPhone-okra

Az iPhone X-ben jelent meg először az Apple által fejlesztett Face ID, aminek köszönhetően már arccal is fel tudjuk oldani a készüléket. Az amerikai hatóságok embereinek viszont komoly odafigyelést igényel, hogy még véletlenül se nézzenek bele a mobilba.

2016 óta tudjuk, hogy az Egyesült Államokban komoly nehézségekkel kell szembenéznie a hatóságnak akkor, ha egy bűnöző iPhone-járól van szó. Az Apple még 2014-ben vette ki az operációs rendszerből azt a titkos hátsó bejáratot, amivel fel lehetett törni a készülékeket, így amikor 2016-ban egy terrorista iPhone-ját akarták feltörni, két hónap után sem jutottak semmire.

Akkor megkérték az Apple-t, segítsen nekik feloldani a telefont, Tim Cookék azonban megtagadták ezt a kérést. A helyzet azóta sem változott, a technológiai újdonságokkal pedig csak rosszabb lett a helyzet, ezért a bűnüldöző szervek munkatársait nemrég az új iPhone-ok használatára figyelmeztették.

A Motherboard beszámolója szerint az Elcomsoft biztonságtechnikai cég szakemberei azt javasolták a bűnüldözőknek, hogy még véletlenül se "nézzenek bele" az iPhone-ba, a mobil Face ID-ja ugyanis megpróbálja azonosítani az arcot, és ha ez (öt alkalommal) nem sikerül, a rendszer lezárja a mobilt és a feloldókódot kéri. Márpedig az amerikai hatóság a törvények szerint ezt nem szerezheti meg.

Persze a Face ID használata még előnyt is jelenthet a hatóság számára – még úgy is, hogy nem egészen etikusan kell eljárni ilyenkor. Az FBI például nemrég kényszerítette a gyanúsítottat arra, hogy feloldja a készüléket az arcfelismeréssel. A rendőrség ugyanakkor tehetetlen, hiszen nem tudják, hogy a Face ID-vel kapcsolatban mit lehet megtenniük, és mit nem.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.