Különös figyelmeztető ablak bukkant fel a Windows 10 egyik utolsó tesztváltozatában (teszt buildjében), s megpróbálta akadályozni a harmadik fél böngészőjének telepítését. Szerencsére a Microsoft hamar visszavonulót fújt.
Van ugye az a vicc, hogy az emberek méltánytalan módon alulértékelik a Microsoft Internet Explorer/Edge böngészőjét, hiszen ha nem lenne, akkor mégis mivel töltenénk le a Windowshoz a Chrome-ot vagy a Firefoxot. A poén egyesek szemében mondhatni megunhatatlan, de úgy tűnik, a Microsoft mégis csak ráunt.
A redmondi cég már az utolsó simításokat végzi a Windows 10 októberben érkező frissítőcsomagján. A szoftvert tesztelők egyike, Sean Hoffman szúrt ki egy enyhén szólva is megkérdőjelezhető figyelmeztető ablakot. Az ablak akkor bukkant fel, amikor a felhasználó megpróbálta telepíteni a Chrome-ot vagy a Fitefoxot. Egy figyelmeztetés jelezte, az adott gépen ott a Microsoft Edge, a Windows 10 gyorsabb, biztonságosabb böngészője.
@MicrosoftEdge What kind of slimy marketing cesspool crap is this Microsoft? I proceed to launch the Firefox installer and Windows 10 pops this up? If I wanted to use your browser, I would. pic.twitter.com/f7jk9sGvYA
— Sean Hoffman (@SeanKHoffman) 2018. szeptember 11.
Meglehetősen agresszív lépésnek tűnik ez, még ha a Beállítások menüből letiltható a figyelmeztetés, illetve engedélyezhető más böngésző letöltése. Azért ahhoz elég nagy volt a felháborodás, hogy – bár teszt buildről volt szó – a Microsoft eltávolította ezt a funkciót.
A BBC-nek küldött közleményben a redmondiak állítják, mindez csak egy kísérlet volt a Windows Insider program részeként. Ez a program lehetővé teszi a Microsoft számára, hogy többféle funkciót teszteljen, mielőtt széles körben elindítaná valamelyiket. Egyébként garantálják, hogy a jövőben is kiválaszthatják a felhasználók, melyik böngészőt használnák szívesen.
Ezek után szinte biztos, hogy e vitatható funkció nem kerül be a Windows 10 októberi frissítésébe, de arra azért fel lehet készülni, hogy lesznek még hasonló ötletek a következő frissítésekben. Kell is az igyekezet, még ha reménytelennek is tűnik: a Chrome piaci részesedése 60 százalék fölött van, az Edge-é viszont alig haladja meg a négy százalékot.
Korábban volt már problémája a Microsoftnak abból, hogy a saját böngészőjét próbálta meg előtérbe helyezni. 2009-ben 1,64 milliárd eurós büntetést kapott a cég, mert nem tette lehetővé az EU-s felhasználók számára, hogy a Windows operációs rendszerrel együtt telepített saját Internet Explorer böngésző mellett a felhasználóknak más böngészőprogramok telepítésére is lehetőséget adjon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.