Tech hvg.hu 2018. augusztus. 23. 13:03

Apple? Samsung? Dehogy: egy nagy húzással a Huawei-é lehet az első 7 nm-es lapkakészlet

Több cég neve is felmerült a 7 nm-es gyártástechnológiával készülő chipekkel kapcsolatban, s most kiszivárgott, ki lehet a befutó.

Lehet, hogy meg sem kell várni a jövő év elejei Galaxy S10-eket, sőt az idei iPhone-okat sem, hogy kiderüljön, kinek a nevéhez fűződik majd az első 7 nm-es technológiával gyártott lapkakészlet. Kiszivárgott adatok szerint a Huawei hamarosan érkező áramköre, a Kirin 980 lehet a befutó.

A 7 nm-es gyártástechnológiának köszönhetően ugyanolyan tranzisztorszám mellezz akár 40 százalékkal kisebb lehet a lapka, és 40 százalékkal kevesebb energiával is beéri, mint a 10 nm-es generáció tagjai (10 nm-es chip van egyébként a Galaxy S9-ben és az iPhone X-ben is).

A Kirin 980-on LTE Cat. 19 modem van, így az említett lapkakészlettel szerelt telefon akár 1,6 Gbps letöltési sebességet is produkálhat. Ami a további specifikációkat illeti: 2,8 GHz-es nyolcmagos processzor (négy Cortex-A77 és négy Cortex-A55), Bluetooth 5.0 és wifi/ac szabvány támogatása. Egy ilyen chip képes elboldogulni a 4K kijelzővel és három képfeldolgozó processzorral, ami arra utal, hogy a lapkakészletet először magkapó Huawei Mate 20 Próban triplakamera lehet.

cnBeta

A korábbi grafikus alrendszert (a Kirin gyenge pontját) is felturbózták a 24 magos Mali-G72 processzorral, ami nagyobb teljesítményt kínál (dupláját a G71-nek) átlagosan 20 százalékkal kevesebb energiafogyasztás mellett. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos számításokért felelős egység (NPU) is megújult. A Kirin 980-at valószínűleg a berlini IFA-n mutatja be a Huawei (az eseményre már kimentek a meghívók), a lapkakészlettel szerelt telefon október körül várhatók. A készülékről eddig kiszivárgott információkról itt olvashatnak.

cnBeta

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.