Tech hvg.hu 2018. augusztus. 21. 19:03

Önnek is van egy 0 és 1 közti pontszáma a Facebook rendszerében, hogy kiderüljön, mennyire szavahihető

A Facebook új frontot nyitott az álhírek terjedésével szemben. A kérdés csak az: örüljünk-e neki, vagy inkább féljünk tőle?

Az elmúlt években jó néhány dolgot megpróbált már a Facebook, hogy valamilyen formában visszaszorítsa az álhírek terjedését, de valljuk be: eddig a legkevésbé sem jött ez nekik össze. Már csak azért sem, mert az egész technológia működése nem is annyira a fejlesztésen, mintsem magukon a felhasználókon és az ő viselkedésen múlik. A Facebook ezért most egy új dolgot talált ki, ami egyfelől sokkal eredményesebb lehet az eddigi próbálkozásoknál – másfelől viszont ijesztő is lehet.

A The Washington Post beszámolója szerint a Facebook az elmúlt évben teljes titokban fejlesztett egy olyan rendszert, amely képes megbízhatóság/szavahihetőség alapján rangsorolni a felhasználókat. Mindenkihez 0 és 1 közötti értéket rendel egy algoritmus, amely alapján megpróbálja megjósolni, mennyire lehet megbízni egy adott emberben. Tessa Lyons, a Facebook termékmenedszere szerint a cég így próbálja meg felvenni a versenyt a félretájékoztatással és az álhírek terjesztésével.

Bizonyos értelemben véve a Facebook eddig is a felhasználók szavahihetőségére támaszkodott, csakhogy a dezinformációs háborúban ezzel elkezdtek visszaélni bizonyos felhasználók: olyan dolgokat jelentettek álhírnek, amik valójában nem voltak azok. Lyons szerint sokan jelentenek dolgokat csak azért, mert az nem egyezik a világképükkel. Az ilyen támadásoknak rendszerint a híroldalak esnek áldozatul.

Alex Jones valószínűleg hamar "kipontozódik".
Facebook / Alex Jones

Lyons szerint a 0 és 1 közötti érték valójában nem a felhasználó teljes megbízhatóságát vagy megbízhatatlanságát jelenti. Inkább egy kísérleti mérőszám, amelynek kialakítása által próbálják megérteni a felhasználók viselkedését, ezzel pedig felmérni, hogy mekkora problémával néznek szembe az álhírek terjesztése ügyében. A közösségi oldal algoritmusa emellett arra is figyelni fog, hogy melyik felhasználó "hajlamos" jelenteni a tartalmakat, és a felhasználók szerint melyik tartalomgyártó nevezhető megbízhatónak.

Mivel az álhírek terjedése valóban a felhasználókon múlik, így érthető, miért egy algoritmus segítségével akarják kiszűrni a megbízható felhasználókat.

Bő két és fél éve derült ki, hogy Kína az összes internethasználót polgárát rangsorolja a megbízhatóságuk alapján. Náluk persze valamivel másként alakul a szempontrendszer. Például ha valaki sok olyan kényes politikai témára keres rá, amire a párt szerint nem kellene, akkor alacsony pontszámot kap, ellenben ha "jó polgár", akkor magasat, ami kiváltságokkal, például a külföldi utazások gyakoribb engedélyezésével jár.

A Facebook esetében sokkal inkább attól kell tartani, hogy egy adatszivárgás esetén politikai célra akarják majd felhasználni a felhasználók adatait, és az sem túl megnyugtató, hogy egyelőre azt sem tudni, hogyan ítéli meg az embereket a Facebook.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.