A Google a Chrome fejlesztőknek szánt változatában már teszteli azt a két új funkciót, melyeknek köszönhetően érezhetően gyorsabban töltődnek majd be a weboldalak.
Az idei évben lesz éppen tíz éve, hogy a Google elkészítette a Chrome böngészője legelső változatát. Az azóta eltelt évtizedben számos változáson ment át a szoftver, a felhasználók pedig egyre nagyobb számban kezdték el használni – jelenleg a globális piac közel kétharmadát uralja a számítógépek mellett mobilokon is népszerű böngésző. Valójában persze a Chrome nem biztos, hogy ennyivel jobb társainál, nincs ekkora különbség a böngészők között, kisebb eltérésekkel lényegében ugyanazokat a funkciókat kínálják a különböző programok. A döntő sokkal inkább az, hogy melyiket érzik magukhoz közelebbinek, kényelmesebbnek a felhasználók, és ez az, amiben a Google jelenleg verhetetlen. És könnyen lehet, hogy a piaci részesedését rövid időn belül tovább növelheti majd a Google.
A Ghacks beszámolója szerint a cég olyan megoldáson dolgozik, amely a Chrome-böngészőt használók számára érezhetően gyorsabbá teheti a netezést.
Az alapvetés, hogy egy weboldal meglátogatásakor a böngésző különböző fájlokat tölt le a számítógépre, majd ezek "megmondják", hogy a különböző tartalmakat hol kell megjeleníteni a képernyőn. Ezért a weboldal betöltődésének sebessége természetesen nagyban függ attól, hogy mit tartalmaz. Ha csak szöveget, akkor gyorsan megjelenik a tartalom, ha sokféle a tartalom, és például sok a képelem, akkor tovább tart a betöltődés.
Bizonyos weboldalak azonban az úgynevezett "lusta betöltés" módszerét használják, amely segítségével azok az oldalak is gyorsa(bba)n töltődnek be, amelyeken sok a vizuális tartalom. Ennek lényege, hogy egy-egy tartalmi elemet csak akkor kezd el kirajzolni/betölteni a böngésző, amikor valóban szükség van rá. Ha például éppen megnyitottunk egy weboldalt, és csak a tetején látjuk, akkor nincs szükségünk arra, hogy az alul, hosszú tekerésekre lévő dolgok is betöltődjenek. A Google most a jelek szerint azt szeretné, ha minden weboldalt ezzel a módszerrel töltődne be a Chrome-ban. A végeredmény egy sokkal gyorsabb és zökkenőmentesebb oldalbetöltés, vagyis alapvetően egy sokkal gyorsabb internet lehet.
Amint az a fenti képen is látszik, a Google már el is kezdte tesztelni az ehhez fejlesztett két új funkciót a Chrome bétájának tartott Chrome Canaryban, arról azonban egyelőre semmit sem tudni, hogy a Google mikorra tervezi bevezetni ezt az "internetgyorsítót". A cég akkor lépi majd meg mindezt, ha a teszteket sikeresnek ítéli meg, de a magunk részéről azért nem lennénk meglepve, ha épp a Google Chrome kiadásának 10. évfordulójára esne ez a bevezetés. Ez pedig szeptember 2-án lesz.
Ha értesülni szeretne, amikor megjelenik az újítás az új Chrome-verzióban, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.