Újabb részletek kerültek elő Mohamed Al-Fayed szexuális zaklatási ügyeiről: legalább 111 áldozata volt, köztük gyerekek. A tavaly nyáron elhunyt vállalkozó ellen életében soha nem folyt eljárást, a rendőrség megvesztegetett hivatalnokokat és társtetteseket keres.
Mohamed Al-Fayed egyiptomi születésű üzletember az elmúlt négy évtizedben minimum 111 nőt és lányt erőszakolhatott meg és molesztálhatott – derül ki a tavaly, 94 éves korában elhunyt férfi szexuális zaklatási ügyeit vizsgáló rendőrségi jelentésből. A brit hatóságok nyilvánosságra került nyomozati anyaga szerint Al-Fayed ügyei kapcsán öt meg nem nevezett személyt gyanúsítanak mint a szexuális ragadozó potenciális segítőit. A vádak szerint a legfiatalabb áldozat 13 éves lehetett a szexuális aktus idején.
A brit rendőrség jelentése szerint a 94 éves korában meghalt Mohamed al-Fayed egyiptomi származású brit milliárdos 1977 és 2014 között legalább 111 nőt és lányt erőszakolt meg vagy zaklatott szexuálisan, legfiatalabb áldozata 13 éves volt.
A Guardian értékelése szerint mindezek alapján Al-Fayed Nagy-Britannia egyik legelvetemültebb szexuális bűnözője lehetett, ami súlyos és sürgős kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogyan úszhatta meg következmények nélkül a tetteit. A londoni hatóságok több mint ötvenezer oldalnyi bizonyítékot és dokumentumot vizsgáltak meg, hogy a korábbi rendőrségi nyomozások alapján utánajárjanak, milyen mulasztások történtek, a felmerülő korrupciógyanú miatt pedig belső vizsgálatot is indított a rendőrség. A múlt hónapban a brit sajtó is arról számolt be, hogy megvesztegetett rendőrök segítettek Fayednek.
A botrányt BBC őszi dokumentumfilmje robbantotta ki, mely több áldozatot is megszólaltatott, ami után közel kétszázan, köztük egykori beosztottjai vádolták Fayedet szexuális visszaéléssel. A 111 rendőrség által vizsgált eset közt legalább 21 olyan szerepel, ahol az áldozatok 2005 és 2024 közt jelentették a bűncselekményeket a rendőrségen – a jelek szerint hiába.
„Bár ezek az ügyek több mint egy évtizedre nyúlnak vissza, és nem tudjuk megváltoztatni a múltban történteket, elkötelezettek vagyunk a megértés, a hiányosságok nyílt kezelése és az áldozatoknak adott világosabb válaszok iránt” – mondta a rendőrség szóvivője. Stephen Clayman parancsnok elismerte, hogy a ki nem vizsgált esetek csökkenthetik a rendőrségbe vetett bizalmat, ennek ellenére arra biztatott mindenkit, hogy a sértettek és az esetekről információval rendelkezők forduljanak hozzájuk, mivel ez segíthet a bűnrészesek megtalálásában, akik akár a rendőrség állományában is lehetnek.
A nyomozás során találtak is korrupcióra utaló jeleket, Al-Fayed knightsbridge-i áruházának egy korábbi biztonsági igazgatója azt állította vallomásában, hogy egy volt rendőrparancsnok egyszer „különösen nagy segítséget” nyújtott, amiért luxusajándékokat kapott. Egy nyomozót pedig azzal vádol, hogy rendszeresen kenőpénzt fogadott el Al-Fayed kívánságainak teljesítéséért, amihez még egy külön mobiltelefont is kapott. „Elképesztő, hogy mire képesek néhány fillérért” – tette hozzá a tanú.
A vádak szerint a szexuális zaklatásokban fontos szerepe volt a londoni Harrods áruháznak, melynek Al-Fayed 1985-től 2010-ig tulajdonosa volt, és női alkalmazottait szemelte ki áldozataiul. Rendszeresen bejárta az áruház hatalmas eladótereit, és kiválasztotta a számára vonzónak tűnő fiatal női asszisztenseket, akiket aztán előléptetett, hogy az emeleti irodáiban dolgozzanak – mesélték a korábbi alkalmazottak. A legtöbb ügy is erre az időszakra tehető, bár nem kizárólag ehhez a céghez kötődnek zaklatási ügyek. A BBC oknyomozó anyaga szerint a rendőrséghez már tíz évvel azelőtt is érkeztek bejelentések Al-Fayedről, mint azt eddig állították. Az üzletember korábban a párizsi Ritz Hotel és a Fulham focicsapatok tulajdonosa is volt, így a sportoló lányokra is kiterjedt a vadászterülete, többek közt a Fulham női csapatának egykori kapitányára is lecsapott, akit 20 évesen molesztált.
A Harrodsban 1994 és 2004 között részlegvezetőként dolgozó Tony Leeming azt mondta, tudott a nőkkel szembeni visszaélésekről,
ez még csak nem is volt titok.
„Azt hiszem, ha én tudtam, akkor mindenki tudta. Bárki, aki azt mondja, hogy nem tudott róla, az hazudik” – mondta, hozzátéve, hogy a súlyosabb vádakról azért nem volt tudomása. Mohamed Al-Fayed ellen mégsem indult eljárás életében.
Az üzletember 2023. augusztus 30-án hunyt el, a Forbes becslése szerint kétmilliárd dollár értékű vagyont hagyott hátra. A két világháború között Egyiptomban született az 1970-es években költözött az Egyesült Királyságba, amit otthonának tekintett. A vállalkozói karrierje az egyiptomi Alexandria utcáin kezdődött, ahol szénsavas italokat árult a járókelőknek. Egy szaúdi milliomos fegyverkereskedő testvérével kötött házassága révén sikerült egy üzleti birodalmat kiépítenie. Eleinte az olajkincsét éppen felfedező Dubajban alakított ki érdekeltségeket, ahol az olajmonarchiát a brit kapcsolataival összekötve segített felfuttatni a városállamot a ma is ismerős szintre, miközben Al-Fayed is tovább gazdagodott.
1966-tól, az akkor a világ egyik leggazdagabb emberének számító Brunei Szultanátus államfőjének volt a pénzügyi tanácsadója. A segítségével az Egyesült Királyságban szerzett számos érdekeltséget a szultán, például megvette a Dorchester Hotelt. 1985 januárjában Al-Fayed elkísérte a szultánt a Downing Street 10-be, hogy meglátogassa Margaret Thatcher miniszterelnököt. Akkoriban a font árfolyama a brit gazdaságot veszélyeztető mértékben csökkent, a tárgyalás után a szultán milliárd font értékű pénzét visszatette a brit valutába, amit nem sokkal korábban váltott át. Fayed magának vallotta a sikert, majd meggyőzte a szultánt, hogy fektessen be a brit védelmi iparba. Később Európára és különösen Angliára helyeződött az egyiptomi üzletember figyelme, ahol a vádak szerint már nem csak a pénzszerzés motiválta.
Nemcsak milliárdos, hanem közéleti szereplő is volt, az ezredforduló környékén rendszeresen szerepelt meghívott vendégként televíziós műsorokban. Az elmúlt években a Netflix sorozatának, A Koronának köszönhetően lett ismert egy új generáció számára is. Fia, Dodi Al-Fayed ült Diana hercegné mellett az autóban, amikor 1997-ben halálos balesetet szenvedtek.
A történelem egyik leghíresebb balesetét övező összeesküvés-elméleteknek Mohamed Al Fayed volt az egyik fő, és legtovább kitartó szószólója: meglátása szerint a brit MI6 titkosszolgálat segítségével II. Erzsébet királynő férje, Fülöp herceg tetette el láb alól a Diana hercegnőt, mert nem szerette volna, hogy esetleg férjhez menjen egy muszlimhoz. Állítása szerint a hercegné a halálakor már gyereket várt a fiától. Ezt a tragédiát minden szemszögből megvizsgáló francia és brit szakértők is cáfolták, s arra a következtetésre jutottak, hogy a balesetet a sofőr, Henri Paul ittassága és gyorshajtása okozta, utóbbiban pedig jogilag nem megfoghatóan, de erkölcsileg bűnrészesek a párt szenzációra vadászva, motoron és autón száguldva követő lesifotósok.