Tech hvg.hu 2018. június. 30. 08:03

Ilyen még nem volt: egy gép is versenybe száll a videojátékosok egyik legnagyobb összecsapásán

Egy mesterséges intelligencia irányította csapat is részt vesz az idei The International nevű rendezvényen. Az összecsapás egyben komoly tudományos kísérlet is. Arra kíváncsiak, hogy a naponta 900 évnyi tapasztalatot gyűjtő rendszer vajon megállja-e a helyét az e-sport-világ egyik legkiemelkedőbb eseményén.

Sokféle videojátékos rendezvény létezik, vannak egészen kis és többmilliós fődíjjal kecsegtető összecsapások is. Ez utóbbiak sorát erősíti a The International nevű, a világ legeredményesebb Dota-játékosait felvonultató show, amely idén nyolcadik alkalommal indul útnak. A cél most is ugyanaz: hogy több órányi játékidő után eldőljön, ki, illetve kik a népszerű videojáték idei legjobbjai.

Az augusztusi verseny egy dologban azonban eltér a korábbiaktól, a hús-vér játékosok mellett ugyanis egy speciális fejlesztésű, a mesterséges intelligencia irányításával működő “versenyzők” is becsatlakoznak majd. A tesztüzem már tavaly elindult, de csak mostanra érett meg annyira, hogy élesben is kipróbálják azt fejlesztői.

A projekt hivatalos blogján írtak szerint a rendszer azért is különleges, mert saját magával szembe állítva igyekezték tökéletesíteni, méghozzá valóban laboratóriumi körülményeknek megfelelő közegben: egy 128 ezer processzormaggal rendelkező CPU és 256 Nvidia P100 típusú videokártyával kiegészített masina gondoskodik arról, hogy az OpenAI-nak keresztelt mechanizmus bármilyen helyzetben reagálni tudjon. Ezzel a környezettel a háta mögött a szakemberek szerint egyetlen nap alatt 900 évnyi tapasztalatot képes begyűjteni és kamatoztatni.

Erre pedig szükség is lesz, a Dota ugyanis nem csupán a féktelen egérkattintásról szól, hiszen a játékot profi szinten művelőknek páratlan logikai gondolkodásra és villámgyors reakcióképességre is szükségük van, ha győzni akarnak. Bár a gép valódi játékos elleni összecsapásra, az új eredmények óta legalábbis, még nem került sor, a meccs már az előzetes hírek alapján is roppant izgalmasnak ígérkezik. Főleg, ha azt nézzük, hogy az OpenAI korábban a sakk mások számára talán bonyolultnak tűnő szabályait is megtanulta. Mármint segítség nélkül. Csak úgy magától.

A rendszert fejlesztő csapat beszámolója szerint az öt gépet úgy kell elképzelni, mint egy egymással abszolút nem kommunikáló, de minden lépést sokszorosan mérlegelő hadsereget, amely egyszerűen csak tudja, mit és hogyan kell csinálni ahhoz, hogy a létező legjobb eredményt érje el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.