Egy lelkes amatőr készítette az eddigi legszebb felvételt a hawaii vulkánkitörésről. Volt is benne munka rendesen.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy az év egyik leglátványosabb természeti jelensége a hawaii vulkánkitörés. Amellett, hogy a lávafolyam súlyos pusztítást végez (eddig legalább 600 ház semmisült meg miatta), a természetfotósok május eleje óta rengeteg fotót készítettek róla. Most egy újabb készült, ezúttal azonban nem a földről – az űrből.
A fotózás és földrajz szerelmese, Pierre Markuse egy különleges fotót alkotott. Az Európai Unió Copernicus nevű földmegfigyelési programjának Sentinel-2B műholdjának felvételeit gyúrta egybe Markuse, hogy végül egy látványos fotót alkosson. A felvételen jól látszik, ahogy a lávafolyam utat tört magának a Kapoho-öböl felé, amit elérve óriási gőzfelhő képződik.
A valóságban, szabad szemmel így nem láthatnánk a lávafolyamot. Ennek oka, hogy a műhold a fény 443-2190 nanométeres tartományából 13 különböző spektrumban készítette a fényképeket, amelybe nemcsak a látható fény, de az infravörös-közeli és a rövidhullámú infravörös fény is beletartozik.
Markuse egy különleges szkript segítségével gyúrta egybe a képeket (ezt egyébként bárki elérheti ezen az oldalon): a látható fényt kombinálta a rövidhullámú infravörös felvételekkel, hogy láthatóvá váljon a gőzfelhő és a lávafolyam is. Ezek után jöhetett némi színkorrekció, és már el is készült a felvétel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.