Újra amerikai a világ legerősebb szuperszámítógépe, kétszer gyorsabb az eddigi csúcstartó kínainál. A Summit hűtéséhez percenként 15 ezer liternyi víz kell, de megéri: képességeit a csillagászatban, a fizikában és az orvostudományban is hasznosítják majd.
A legkevésbé sem túlzás azt állítani: a jövőben annak az országnak lesz nagyobb esélye a világ alakulását befolyásolni, amelyiknek erősebb (és több) szuperszámítógépe van. (Persze csak addig, amíg létre nem hozzák a világ első, valóban működő kvantumszámítógépét.) Az amerikaiak sokáig az élen álltak a szuperszámítógépek erősségét tekintve, néhány éve azonban Kína alaposan a "fejükre nőtt". Olyannyira, hogy a 2017-es jelentés szerint a világ leggyorsabb szuperszámítógépe Kínában van: a Sunway másodpercenként 93 petaflop sebesség elérésére képes. A második helyen a kínai Tianhe-2 áll 31 petafloppal, a harmadik helyre az amerikai Titan került 17 petafloppal.
Az amerikaiak érthető módon a legkevésbé sem szerettek volna a kínaiak mögött kullogni, és úgy tűnik, mostantól nem is kell nekik. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium ugyanis nemrég bejelentette, az Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumban elkészült a világ legerősebb szuperszámítógépe.
A Summit névre keresztelt eszköz másodpercenként 200 petaflop sebesség elérésére képes. Ez 200 000 000 000 000 000 számítást jelent másodpercenként, ami több mint kétszerese a kínai Sunway-nek (és hétszerese a korábbi amerikai csúcstartó Titán teljesítményének). De, hogy még érzékletesebb legyen az összehasonlítás: a Summit egy óra alatt képes elvégezni azt a feladatot, ami egy átlagos otthoni számítógépnek 30 évébe (!) kerülne.
Az amerikai gépbe 4608 szervert szereltek be, ami nagyjából két teniszpályányi területet jelent. A gép lelkét a 9000 darab, egyenként 22 magos IBM Power9 processzor jelenti, és több mint 22 ezer NVIDIA Tesla V100 GPU van benne. A gépet percenként több mint 15 ezer liter vízzel kell hűteni, a működéséhez szükséges energiáa pedig mintegy 8100 otthonnak lenne elegendő.
Persze a Summit megépítése nemcsak a kínaiak miatt volt fontos. A fejlesztők olyan, a mesterséges intelligenciával elvégezhető műveletekre tervezték, mint az egészségügyi, fizikai vagy éghajlatváltozási modellek készítése.
A gépet már ki is próbálták a szakemberek, több millió genomot elemeztek vele. A jövőbeni feladatai között lesz például a felrobbanó csillagok elemzése, hogy kiderüljön, hogyan utazik át az arany a világegyetemen. De felhasználják majd a rákos megbetegedések, az Alzheimer-kór, a szívbetegségek és a függőségek kutatására is.
Szuperszámítógépe egyébként Magyarországnak is van, egész pontosan 5 darab. Igaz, még a leggyorsabb gép is bőven elbújhat a kínai és az amerikai gépek mögött.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.