Tech hvg.hu 2018. május. 15. 10:33

9800 méter magasan repült az utasszállító gép, amikor egyszer csak kirobbant az egyik ablak

Kényszerleszállást kellett végrehajtania hétfőn a kínai Sichuan Airlines tibeti fővárosba tartó gépének, miután kitört a pilótafülke egyik szélvédője. Több alkatrész kirepült a gépből, a személyzet két tagja megsérült.

A kínai Csungking városából a tibeti fővárosba tartott a Sichuan Airlines 3U8633 számú hétfői járata, de nem érhette el Lhászát, Csengduban kellett kényszerleszállást végrehajtania. A 9800 km-es (FL321) utazómagasságban ugyanis teljesen kitört a pilótafülke jobb oldali szélvédője. Az üvegdarabok megsebesítették a gép elsőtisztjét, néhány műszerdarab kirepült a gépből, az Aviation Herald beszámolója szerint tönkrement a repülésvezérlő egység is. Az utastérben automatikusan lenyíltak az oxigénmaszkok.

A gép kapitánya azonnal a vészsüllyedés mellett döntött, és 7100 méterre (FL235) süllyedt az Airbus A319-100-as géppel – a környékbéli hegyek miatt ez a legalacsonyabb még biztonságosnak tartott repülési magasság a környéken. A hegyes részen túl 3000 méteres magasságba süllyedt a gép, ami az eset után 35 perccel landolt Csengdu repülőterén.

A helyi hatóságok által lefolytatott vizsgálat jelenlegi állása szerint először apró repedések jelentek meg a szélvédőn, ekkor a személyzet még egy vészjelzést is kapott a géptől, amely jelezte, hogy baj lesz. Ez után nem sokkal kirobbant a helyéről a szélvédő. A gép személyzete az előírt procedúrát követte. A légiforgalmi irányítók nem tudták segíteni a folyamatot, a pilótafülkében ugyanis olyan nagy volt a zaj, hogy semmit nem lehetett érteni.

Az Airbus A319-100-as szélvédője a gyári darab volt. Hogy pontosan miért keletkeztek rajta a balesetet okozó repedések, azt még vizsgálják.

Amit csak kevesen tudnak: miért mindig bal oldalon szállunk be a repülőbe?

Ha máskor is tudni szeretne a repülés világának történéseiről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.