Még oda sem ért a legutóbb indított űreszköz a Marsra, a NASA már bejelentette a következő indítását. Ezúttal közel sem kell 6 évet várnunk rá.
A Curiosity 2012-es landolása után múlt hétvégén indult újabb gép a Marsra: az InSight nevű szonda a tervek szerint november 26-án száll majd le a bolygón, ahol elsőként nem csak a felszínre lesz kíváncsi, hanem fúrásokat is végez majd, hogy választ adjon egy fontos kérdésre: hogyan fűthetünk majd a Marson?
A NASA péntek éjjel jelentette be egy újabb jármű indítását, ami azonban nagyon is a felszínre lesz kíváncsi. A beszédes, Mars Helicopter nevű eszköz küldetése ugyanis az lesz, hogy a magasból nézve, madártávlatból is képet kaphassunk a bolygó felszínéről. ("Ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj...") A tervek szerint a gép 2020 júliusában indul majd útjára, és 2021 februárjában ér a Marsra.
Sokáig kérdéses volt, hogy egyáltalán megvalósítható-e a projekt. A NASA tudósai úgy ítélik meg, hogy valós esélye van annak, hogy a helikopter képes lesz majd repülni a marsi levegőben. Mivel a bolygó légköre nagyon ritka, az is lehet, hogy az űrjárművek még lebegni is könnyedén tudnak. A különbségek érzékeltetése végett: míg Földön 12 ezer méteres magasság fölött még sosem járt helikopter – és jellemzően ennél sokkal, de sokkal alacsonyabban repülnek –, a NASA szerint a Marson 30 ezer méteres magasságban vannak hasonló körülmények. Éppen ezért a marsi helikopter egy igen könnyű kis jármű lesz a maga 1,8 kilogrammos súlyával.
A helyzetet az is nehezíti, hogy a mérnököknek előre kell megtervezniük mindent, mivel nemhogy helyben, a távolság miatt még a Földről sem tudják valós időben irányítani az így önjáróságra kényszerülő eszközt. A Mars Helicopter harminc napos próbaideje alatt öt felszállást kísérel majd meg. Elsőként 3 méterre emelkedik majd, és 30 másodpercen át tartja majd a magasságot. Később fokozatosan merészkedik majd magasabbra, a cél a bolygó felszínétől számolt néhány száz méteres magasság elérése.
A NASA által közzétett videó alapján a kis helikopter megpróbál majd kapcsolatot teremteni a Curiosityvel, és azon keresztül továbbítja az adatokat a Földre. A nagyobb robot már 2012 óta ténfereg a bolygón – minden évben születésnapi zenével köszönti fel magát, melyről itt láthat videót –, de mire a helikopter odaér, már az InSight is a bolygó felszínén lesz. És persze már ott van az Opportunity is.
A tudósok egy részének álláspontja szerint a vörös bolygón történő letáborozás mellett már nemcsak fantasztikus, hanem tudományos érvek is szólnak. A megvalósítás azonban közel sem olyan egyszerű, több nehézségen is úrrá kell előtte lennünk. Íme 5 dolog, amit feltétlen meg kell oldanunk ahhoz, elinduljunk a Marsra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.