Egy olyan művész előtt tiszteleg ma a Google, akinek hatása máig érződik a filmiparban. És Magyarországon is közismert volt.
Szinte a világ összes országában ugyanazt a logót láthatják ma azok, akik megnyitják a Google kereső főoldalát: egy bajszos-szakállas alakot kamerával, a napot és a lejátszás gombként megjelenő Holdat.
A mai napon a világhírű francia bűvészt és filmrendezőt, Georges Mélièst ünnepeljük, méghozzá abból az alkalomból, hogy a közvélekedés szerint ezen a napon mutatta be egyik legnagyobb mesterművét, az À la conquête du pôle, vagyis Az Északi-sark meghódítása című 1912-es filmet.
Az illuzionista számos műszaki és filmezési technika úttörője volt a filmgyártás hajnalán. Kiemelkedő volt a speciális effektusok használatában, és ő készítette az első filmeket a sci-fi műfajában. Legelső ilyen alkotása az Utazás a Holdba című film volt, amit Jules Verne regénye alapján vitt vászonra. Az 1902-es alkotása nemcsak azért volt fontos, mert ez volt az első sci-fi film, hanem azért is, mert a maga 14 percével hétszer hosszabb volt, mint akkoriban egy átlagos film.
Filmjeiben remekül alkalmazta a stop-motion technikát, és a színpadi bűvésztrükköket is bevetette a siker érdekében.
Bár filmjeiben még a kornak megfelelően túlzóan gesztikuláló színészek voltak, ő volt az első, aki kitalált cselekményt vitt vászonra. Magyarországon az összes filmjét levetítették.
Méliès gyakran merített inspirációt az aktuális eseményekből. Az Északi-sark meghódítása című 1912-es filmje például varázslatosan mutatja be Amundsen közelmúltban tett felfedezéseit és vetélytársa szerencsétlen sorsát. Még egy olyan „hószörnyet" is épített üvegből készült montreuil-i stúdiójában a film kedvéért, amelynek csak a feje két méter magas volt. Méliès számára ez a film volt az utolsó igazi kasszasikere, az első világháború végére tönkrement. Filmjeit eladta, amit beolvasztottak, így alig 100 alkotása maradt fenn az utókornak. A filmek eladásából végül a párizsi Montparnasse pályaudvaron vett egy játékboltot. Ott találtak rá az újságírók 1928-ban, ahonnan egy öregek otthonába került. Ott halt meg 1938-ban.
A Google Méliès munkássága és jelentősége tiszteletére készítette ma el a világ első 360 fokos, VR-ben is megnézhető ünnepi emblémáját.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.