Tech hvg.hu 2018. április. 23. 11:03

Gumiból készült pulikutyával és intelligens gyűrűvel védenék a madarakat

Újszerű ötleteket hoztak az E.ON Vigyázz a madárra! című 24 órás madárvédelmi innovációs ötletversenyén az egyetemistákból és startupok munkatársaiból verbuvált csapatok. Az energiavállalat több ötlet megvalósíthatóságát kezdi vizsgálni a közeljövőben.

Az E.ON és a Design Terminál közös szervezésű 24 órás innovációs ötletversenyén nyolc csapat mérte össze a tudását és ötleteit, hogy hatékony, újszerű megoldást találjanak a villamos hálózatokhoz kapcsolódó madárvédelmi problémákra.

A problémát az állatvilág megóvásáért küzdő szakemberek, a sajtó és a közvélemény is egyaránt nagy figyelemmel kíséri évtizedek óta. Az E.ON-nál akkor került igazán fókuszba a téma, amikor tavaly májusban egyetlen hétvége alatt beterítette a Facebookot Márton András állatvédő története: az általa gondozott Zokni nevű gólyát halálos áramütés érte az energiaszolgáltató oszlopán. A vállalat már akkor felvette a kapcsolatot Márton Andrással, és azóta azt hangsúlyozzák, hogy az ügyben tenni tudó és akaró érintetteknek – áramhálózat üzemeltetőknek, hatóságoknak, döntéshozóknak, valamint civil szervezeteknek – kiemelt felelőssége a probléma rendezése.

Facebook / Fióka és Madármentés

Az energiavállalat fontosnak tartotta, hogy a jövő szakembereit is bevonja a probléma megoldásába, ezért rendezte meg hazánk első madárvédelmi ötletversenyét. A versenyen a 2-4 fős csapatoknak egy teljes napjuk volt, hogy kidolgozzák és bemutassák azt a villamos hálózatra vonatkozó madárvédelmi megoldásukat, amely egyszerre csökkenti a madarak sérülésének kockázatát, miközben biztosítja a zavartalan és biztonságos villamosenergia-ellátást. A hackathon résztvevőit az E.ON-nál dolgozó és máshonnan érkező szakértők is segítették mentorként, a zsűriben a Földművelésügyi Minisztérium viselkedésökológusa és a Design Terminál szakmai vezetője is helyet foglalt az energiavállalat munkatársai mellett.

A versenyt az Architectmen nevű csapat nyerte, akik madárszárny alakú, szigetelőanyagból készülő terelőket tennének a villanyoszlopokra.

E.ON

Ezüstérmes a Torus nevű páros lett, ők autógumikat hasznosítanának újra úgy, hogy egy pulikutyára emlékeztető bevonattal óvnák a madarak életét a vezetékeken. A bronzérmes Greenformatics csapat több ötletet is hozott, a zsűri leginkább a kúpos madárvédő papucsot és az állatokat a veszélyre figyelmeztető intelligens madárgyűrűt értékelte. A csapatok sokrétű javaslatokat adtak elő a drónos, szoftveres, a madarakat hangriasztással elterelő megoldásokon keresztül, a sérült gólyafészkek bejelentésére szolgáló alkalmazásokig.

A 350/250/150 ezer forintos repülőjegy-utalványokkal díjazott ötletek kapcsán Gelencsér Lajos, az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgatója az Einsteinnek tulajdonított mondatot idézte: mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. A cégvezető szerint a most születetett ötletek közül többet részletesen megvizsgálnak, és ha kiállják a gyakorlat próbáját, akkor alkalmazni is fogják őket.

Ha szereti a madarakat vagy csak gyakran kíváncsi, mi is csicsereg a szomszédban, akkor egy már megvalósult alkalmazást mindenképpen ajánlunk: már 367 fajtát felismer ez a nagyszerű magyar app.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.