Tech hvg.hu 2018. január. 29. 10:00

Konzervatív, kockázatkerülő, nem innovatív – sosem találja ki, melyik vállalatról mondja ezt egy volt alkalmazott

13 év után hagyta el az egyik vezető szoftvermérnök azt a munkahelyet, amely után sokan ácsingóznak, és amelyről azt hitte, a haláláig ott fog dolgozni. Az ok: a cég kerüli a kockázatokat, másolja a versenytársak termékeit, kusza a stratégiája. A Google-ről van szó.

Steve Yegge, a Google egyik vezető szoftvermérnöke 13 év után állt fel, és egy hosszabb blogbejegyzésben fejti ki, mi a problémája cégével, miért nem tartja már elég innovatívnak.

Úgy gondolja, hogy miközben a Google nőtt, egyre inkább már meglévő eszközeinek védelmére összpontosított, ami konzervatívvá és kockázatkerülővé tette. Nem tett jót a politika sem a Google-nek. Mint a világ egyik legfontosabb és legbefolyásosabb technológiai vállalatát, a Google-t is bevonják a legmagasabb kormányzati szinten folytatott ügyletekbe – a cég csak 2017-ben 18 millió dollárt költött lobbizásra. Ez persze elkerülhetetlen egy ekkora vállalat esetében, és nem is feltétlenül rossz – állítja Yegge, viszont lelassítja a vállalatot, és újabb problémákat generál.

A mérnök arrogánsnak is nevezte volt cégét (a „mi” arroganciája), kifejtve, hogy a legyőzhetetlenség vállalaton belüli érzése végső soron odavezetett, hogy a cég stratégiáját a kapkodás, az összevisszaság jellemzi.

A legnagyobb hiba azonban mégiscsak az Yegge szerint, hogy a Google százszázalékosan a versenytársakra és nem az ügyfelekre koncentrál. A cég belső ösztönző struktúrája nem támogatja az ügyfélközpontú hozzáállást, a személyzet túl elfoglalt ahhoz, hogy ennek prioritása lehessen. Az új funkciók és termékek sikeres elindítása érdekében a cég lemásolja a versenytársak innovációit. Yegge példákat is hoz: Google+ (Facebook), Google Cloud (AWS), Google Home (Amazon Echo), Allo (WhatsApp), Android Instant Apps (Facebook, WeChat), Google Assistant/Apple Siri) stb. Yegge azért generációs újításokat is említ (Google Cloud Spanner, BigQuery, TensorFlow, Waymo), amelyekhez még fel kell zárkóznia az iparnak, viszont azt is hozzáteszi, hogy ezek nem igazolják a Google által későn indított termékek miatti kudarcot.

A mérnököt a vállalati magatartásban beállt változások késztették arra, hogy munkahelyet váltson. Karrierjét a délkelet-ázsiai Grabnél (ez egy Uber-konkurens) folytatja.