Tech hvg.hu 2018. január. 26. 13:00

Sosem voltak olyan drágák az okostelefonok, mint most

Egyre drágábbak az okostelefonok, és úgy tűnik, 2017-ben jó pár modell ára elérte a tűréshatárt. Mivel jelenleg a tavalyi készülékek vannak forgalomban, így elmondhatjuk: a csúcson pörgünk.

Azt hihetnénk, hogy egy szinte telített piacon az árcsökkentéssel operálnak a gyártók, ehelyett drasztikusan megemelkedett az okostelefonok átlagára 2017-ben. Immár akár 1000 dollárnál is több kerülhet egy-egy csúcskészülék árcédulájára, de még a kínai gyártók is emeltek az áraikon.

A GfK kutatása szerint az átlagos eladási ár (ASP) 10 százalékkal nőtt 2017-ben 2016-hoz képest, és 363 dollárra jön ki, míg az eladott okostelefonok száma 1 százalékkal emelkedett. Az ASP növekedése kevésbé volt drasztikus Észak-Amerikában, annál inkább Kínában és Kelet-Európában.

GfK

Minden nagyobb telefon utódja drágább volt, mint az előző változat, nem is beszélve a legelső modellről. A 2007-es iPhone például 500 dollárba került, az iPhone 8 700 dollárba, a jubileumi iPhone ára pedig 1000 dollárnál kezdődik. Az első Samsung Galaxy is 500 dollárba került, a tavalyi Galaxy S8 viszont 750 dollárba, nem is szólva a Galaxy Note8 ugyancsak ezerdolláros áráról.

Rengeteg oka van az áremelkedésnek, és nem feltétlenül a gyártók kapzsisága. A 2017-es telefonoknál rengeteg az újítás, megváltozott a dizájn, sok modellnél szinte eltűnt a keret a kijelző körül, van már arcfelismerés, és mind gyakoribbak a 18:9-es HDR kijelzők. És persze sokkal nagyobb lett az alaptárhely is. Mindemellett reméljük, hogy idén azért már nem fog tovább nőni az átlagár, már csak azért is, mert jó pár eszköz ára elérte a felhasználói tűréshatárt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.